Jiří Trnka, bývalý ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad

Jiří Trnka, bývalý ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Policie rozšířila obvinění za podvody s eurodotacemi na jihozápadě Čech

  • 5
Protikorupční policie pokročila ve vyšetřování podvodů s eurodotacemi za miliardy korun na úřadu Regionální rady soudržnosti Jihozápad. Bývalý ředitel Jiří Trnka a jeho podřízený Martin Půlpytel, kteří už brzy předstoupí před soud kvůli pochybnému přidělení dotací, podle závěrů policie podváděli s dotacemi už dříve. Nově je obviněná i jedna z jejich kolegyň.

Pracovníci Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality trojici obvinili z neoprávněných zásahů do procesu hodnocení projektových žádostí předložených do 2. a 3. výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad.

Mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej iDNES.cz řekl, že podvody s přidělováním eurodotací spočívaly v obcházení povinně používaného informačního systému, kde byly všechny žádosti o evropské peníze včetně jejich hodnocení ukládány.

"Na základě pokynů dvou obviněných vkládali podřízení pracovníci výsledky hodnocení nejprve do paralelně vedeného neoficiálního informačního systému. Z něho pak obvinění mohli získávat předběžný neformální přehled o vzájemném pořadí hodnocených projektů ještě před vložením výsledků hodnocení do sledovaného systému. Na základě takto získaných informací si pak jeden z obviněných od podřízených vyžadoval řádově desítky projektů, jejichž bodové hodnocení společně s další obviněnou osobou a přinejmenším s vědomím třetí obviněné osoby neoprávněně měnil," uvedl Ibehej. Obviněným hrozí až 10 let vězení.

V rámci druhé a třetí výzvy byly přerozdělovány evropské peníze na projekty za více než šest miliard korun. Trnka a Půlpytel čelí také obžalobě kvůli páté výzvě, která byla vyhlášena v březnu 2009 a v níž mělo být rozděleno přes 3,7 miliardy korun. Tímto případem by se měl už na konci března začít zabývat pražský městský soud.

Trnku policie zadržela na jaře 2010 a byl zhruba tři měsíce ve vazbě. Půlpytla stíhala policie na svobodě. Trnka pak po dohodě s tehdejší předsedkyní regionální rady a plzeňskou hejtmankou Miladou Emmerovou (ČSSD) ze své funkce odstoupil.

V páté výzvě výbor nechal kvůli vyšetřování přehodnotit všech 630 přihlášených projektů a zrušil přidělení dotace původně vybraným 177 projektům. Po přehodnocení získalo dotaci 140 projektů, ze 70 procent byly stejné jako při původním hodnocení.

Mezi svědky v kauze patří podle informací ČTK kromě někdejší ministryně zdravotnictví Emmerové například i nynější ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).