Kriminalisté se zabývali například přijímáním studentů a kurzem celoživotního vzdělávání. (Ilustrační foto)

Kriminalisté se zabývali například přijímáním studentů a kurzem celoživotního vzdělávání. (Ilustrační foto) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Policie odložila kauzu pochybného udělování titulů na právech v Plzni

  • 34
Policie ukončila vyšetřování případu pochybného udělování titulů na plzeňských právech. Případ odložila. "Nepodařilo se nám prokázat, že došlo ke spáchání konkrétního trestného činu, který by spáchala konkrétní osoba," konstatoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

"Touto věcí se náš útvar zabýval více než rok. Následně jsme loni na podzim zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele," doplnil mluvčí.

Kriminalisté se zabývali například přijímáním studentů, kteří nesplnili podmínky pro přijetí, a kurzem celoživotního vzdělávání.

"Rovněž jsme došli k závěru, že osoby z této fakulty, které byly pověřeny či oprávněny rozhodovat, nebyly v postavení veřejného činitele, nyní úřední osoby," přiblížil Ibehej.

Jednou z metod, jak získat na právech v Plzni snadno a rychle titul bakaláře, bylo projít kurzem celoživotního vzdělávání Veřejná správa. Za nestandardních podmínek díky němu vystudovalo práva až 300 lidí.

Dvouletý kurz byl totiž absolventům uznán jako plnohodnotné studium a bez dalších zkoušek mohli přejít rovnou ke státnicím v bakalářském oboru Právní specializace. Podle zprávy sepsané právnickou fakultou byl kurz vytvořen na žádost institucí veřejné správy a sloužil pro jejich zaměstnance. Garantem programu byl bývalý šéf akademického senátu Daniel Telecký.

Studenti tohoto kurzu nemuseli narozdíl od řádných studentů předměty ukončovat jednotlivě. Stačil pouze jeden písemný test na konci studia. Tehdejší děkan právnické fakulty Jaroslav Zachariáš pak vydal rozhodnutí o přijetí studentů ke studiu v bakalářském oboru. Zároveň rozhodl, že studenti už mají vše splněno a k získání titulu jim zbývá pouze složit státní závěrečnou zkoušku a obhájit bakalářskou práci.

Tím ovšem vedení fakulty porušovalo zákon o vysokých školách, který umožňuje uznat pouze 60 procent studijních povinností. Zachariáš podle zprávy pokračoval v praxi svého předchůdce Milana Kindla, který byl v době propuknutí kauzy proděkanem pro studium.

Zachariáš a Kindl chybili také v tom, že uznávali studentům zkoušky v rozporu se studijním a zkušebním řádem univerzity (čtěte více v článku Plzeňská práva sepsala seznam největších hříchů bývalého vedení).

Celá kauza na plzeňských právech odstartovala v září 2009 ve chvíli, kdy Petr Bezouška z katedry občanského práva upozornil na to, že tehdejší proděkan Ivan Tomažič opsal celé desítky stran ve své dizertační práci. Tomažičovým školitelem byl tehdejší proděkan fakulty Milan Kindl a oponentem práce děkan fakulty Jaroslav Zachariáš.