Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Dekontaminační firma odpady neničila, ale skladovala. Dostala pokutu

  • 1
Inspekce životního prostředí udělila v posledních dnech dvěma firmám z Plzeňského kraje pět pokut v celkové výši 820 tisíc korun. Největší půlmilionovou pokutu dostala firma D+P Rekont s.r.o. za to, že neprováděla dekontaminaci nebezpečných odpadů, ale pouze je skladovala.

Firma D+P Rekont provozuje dekontaminační plochu v obci Doubrava u Úlic. Podle inspektorů ale v období minimálně od třetího čtvrtletí 2012 do 14. března 2014 neprováděla dekontaminaci odpadů pomocí žádné technologie, což má v popisu práce, ale nebezpečné odpady v zařízení pouze skladovala, a to více než tři roky.

„Tuto změnu měl provozovatel ohlásit Krajskému úřadu v Plzni a předložit ke schválení aktualizovaný provozní řád zařízení, což neučinil,“ řekla ředitelka plzeňské pobočky ČIŽP v Plzni Petra Horčicová.

Další dvě pokuty v celkové výši 30 tisíc korun dostala stejná firma za administrativní pochybení.

Dvě pokuty v celkové výši 290 tisíc korun dostala za skladování nebezpečných odpadů a používání nelegální chemie firma Duha-Krystal s.r.o. ze Zbirohu.

Společnost, která vyrábí a kompletuje skleněné lustry, porušila podle inspektorů zákon o odpadech a zákon o chemických látkách.

První pokuta ve výši 250 tisíc korun padla za skladování téměř osmi tun nebezpečných odpadů v místech, která k tomu nebyla určena. Barvy a laky obsahující rozpouštědla, lepidla a pryskyřice obsahující nebezpečné látky inspektoři našli v objektech ve Zbirohu, Kralovicích a Terešově na Plzeňsku. Pro ukládání těchto odpadů neměla firma povolení ani v jedné z budov.

„V některých případech došlo k úniku látek na podlahu. Z důvodu dlouhodobého skladování řada plechových barelů rezivěla. Šlo o závažné ohrožení životního prostředí,“ řekla Petra Horčicová.

Následné rozbory potvrdily přítomnost nebezpečných látek jako fenol, aceton, xylen, methyl-acetát či dichlormethan. Opatření k nápravě firma učinila a odpady předala k likvidaci subjektu, který na to má povolení.

Druhou pokutu ve výši 40 tisíc korun uložili inspektoři stejné firmě za používání chemického odstraňovače nátěrů Disolvente Decapante Super Puro. Ten obsahoval přibližně 800krát větší koncentraci těkavé látky dichlormethan, než je povoleno.

„Hlavním rizikem spojeným se vdechováním této látky je poškození centrálního nervového systému, včetně poškození sluchu a zraku. Dlouhodobé vystavení této látce vede k poškození plic, jater, ledvin a kardiovaskulárního systému. V extrémním případě může přivodit smrt,“ popsala Horčicová.