Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pohřební služba skladující zemřelé na chodbě chce pokračovat v garáži

  • 10
Karel Hošek ze Strakonic chce v garáži u svého domu zřídit zázemí pro pohřební službu. Živnostenský odbor mu přitom v těchto dnech zatím nepravomocně zakázal provozování této živnosti kvůli závažnému pochybení v pobočce v Horažďovicích na Klatovsku.

Žádost, z níž je zřejmé, že Hoškovi chtějí v garáži u svého domu zřídit zázemí pro pohřební službu, dorazila na stavební odbor strakonické radnice v úterý. Dokument je podepsaný Karlem Hoškem a jeho manželka Soňa MF DNES potvrdila, že rodina zvažuje, že bude ve svém podnikání pokračovat.

Jenže Karel Hošek právě v těchto dnech zatím nepravomocně přišel o oprávnění provozovat pohřební službu.

„Panu Hoškovi jsme na tři roky zrušili živnostenské oprávnění pro provozování pohřební služby. Druhá věc ale je, kdy toto rozhodnutí nabyde právní moci. Víme totiž, že se pan Hošek bude odvolávat. Toto odvolání pak bude řešit krajský živnostenský úřad. Případně se může pan Hošek ještě obrátit na soud, pokud by nebyl s rozhodnutím krajského úřadu spokojen,“ sdělila vedoucí živnostenského odboru strakonické radnice Jana Vadlejchová s tím, že v tomto týdnu úřad odeslal písemné vyhotovení rozhodnutí.

Zda strakonický stavební úřad vyhoví žádosti o zřízení pohřební služby v garáži, zatím není jasné. Dokument má totiž podle zjištění MF DNES řadu nedostatků.

Vedoucí stavebního odboru Jaromír Zeman uvedl, že v dokumentu není přímo uvedeno, že by měla být v garáži provozována pohřební služba.

„Z žádosti je ale zřejmé, že v garáži v řadové rodinné zástavbě má být provozovna, kde se bude manipulovat se zemřelými. Má to být jakási přípravna pro kremace a pohřby podle zákona o pohřebnictví. Popis záměru je poměrně neúplný a zmatečný. Je tam jen, že chtějí instalovat chladicí box do prostoru garáže. Není tam napsaný účel. Až z technických informací se dovodí, že je to box pro ukládání těl zemřelých,“ uvedl Zeman.

Stavební úřad nyní žadatele vyzve o doplnění žádosti. Chybí v ní například vyjádření hygieniků nebo odboru rozvoje z hlediska územního plánování.

„Nemáme ani všechna vyjádření dotčených orgánů státní správy. Jako účastníky řízení budeme brát i vlastníky sousedních nemovitostí. Podle našeho názoru je však umístění takového zařízení do této zástavby nevhodné,“ podotkl Zeman.

Aféra kolem pohřební služby Karla Hoška propukla letos v březnu, kdy hygienici našli v její horažďovické pobočce zemřelé uložené na chodbě, protože chladicí boxy byly plné (psali jsme zde). Případem se zabývala policie.

„Ve čtyřech rakvích bylo osm nebožtíků. Dalších třináct bylo mimo rakve,“ popsala klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.

Policisté však nezjistili, že by došlo ke spáchání trestného činu a případ předali správnímu orgánu s tím, že byl nejspíše spáchán přestupek. Karlu Hoškovi by tak hrozila pokuta.

Jeho manželka Soňa řekla, že aféra rodině zničila život. „Policie případ nevyšetřila důkladně. Nejsme spokojeni s tím, že nikdo není trestně stíhán. Podali jsme trestní oznámení na dva naše bývalé zaměstnance, kteří jsou podle nás odpovědní. Měli jsme si je hlídat, ale věřili jsme jim, byli u nás patnáct let,“ řekla Hošková a doplnila, že rodina do středy nevěděla o tom, že má Karel Hošek zrušenou živnost.

Dosud ji měl jen pozastavenou, a to do konce letošního roku. „Původně jsme chtěli v živnosti pokračovat. Lidé s námi byli spokojení, za třicet let na nás byla jen jedna stížnost. Teď už si ale nejsme jistí,“ řekla Hošková.