Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pohřební službě, která nechala zesnulé na chodbě, hrozí zrušení živnosti

  • 6
Pozastavení nebo úplné zrušení živnosti hrozí majiteli pohřební služby v Horažďovicích na Klatovsku, která nechala zesnulé i několik dní na chodbě provozovny. Měla totiž plné chladicí boxy. Případem se zabývá živnostenský úřad a také policie.

„O problému v pohřební službě vím, nicméně neznám ještě konkrétní závěry kontroly, která tam byla. My jako živnostenský úřad můžeme postupovat podle paragrafu 58 živnostenského zákona. Ten uvádí, že podnikateli, který závažným způsobem porušil podmínky stanovené třeba rozhodnutím o udělení koncese nebo zvláštními zákony, můžeme pozastavit provozování živnosti v té konkrétní provozovně nebo můžeme živnostenské oprávnění zrušit,“ sdělila vedoucí živnostenského odboru Městského úřadu ve Strakonicích Jana Vadlejchová. Právě ten totiž vydal majiteli pohřební služby koncesi.

„Jaký bude postup v tomto případě, zatím nevím, bude to záležitostí správního řízení. S touto firmou jsme dosud nikdy neřešili hygienické problémy. Nyní se budeme celkově zajímat o její činnost,“ řekla Vadlejchová.

Doplnila, že živnostenský odbor může udělit podnikateli i pokutu. Tato sankce se ale vztahuje spíše na jiné nedostatky, než jaké byly zjištěny v horažďovické pohřební službě.

Pokud jsou boxy plné, nesmí se přijímat další zesnulí

Případem se zabývají také policisté, kteří prověřují podezření ze spáchání trestného činu. Zatím ale nikoho neobvinili.

Kontrola provozovny, které se účastnila hygiena, policie a zástupci radnice, zjistila, že v pohřební službě bylo celkem jednadvacet nebožtíků. Protože ale byla kapacita chladicích boxů naplněna, leželi někteří v zázemí provozovny na chodbě.

„Takto byla těla uložena poměrně dost dlouho, s největší pravděpodobností i několik dní,“ sdělil ředitel krajské hygienické stanice Přemysl Tomašuk (více o kontrole čtěte zde).

O případ se zajímá také Asociace pohřebních služeb ČR. „Zatím vím jen to, co bylo ve vašich novinách. Obecně ale mohu říci, že pokud má pohřební služba naplněné chladicí boxy, pak nesmí nabírat další zesnulé. My máme také kapacitu maximálně sto dvacet těl za měsíc a nevezmeme víc,“ vysvětlil předseda asociace Jaroslav Mangl.

Zákon spoléhá na solidnost provozovatele pohřební služby

Podotkl, že zákon o pohřebnictví nyní neuvádí, jak dlouho může být zesnulý umístěn mimo chladicí box. Spoléhá se pouze na solidnost provozovatele pohřební služby.

Podobné případy podle jeho slov svědčí o tom, že některé nepoctivé majitele pohřebních služeb zajímají pouze peníze. „Je to lidská nenažranost. Pořád se honí jen peníze, ale nikdo neinvestuje například do toho, aby si postavil větší márnice,“ řekl Mangl.

Proč majitel zmíněné pohřební služby včas nezajistil zpopelnění zesnulých, si Mangl nedokáže vysvětlit. „K tomu by se měl samozřejmě vyjádřit ten majitel. Já se domnívám, že se pravděpodobně jednalo o pohřby bez obřadu a majitel pohřební služby neměl na zpopelnění peníze,“ míní Mangl.

Vyjádření majitele pohřební služby se zatím MF DNES nepodařilo získat. V provozovně nikdo nezvedá telefon. Pro Deník ale uvedl, že jakékoli neetické jednání vůči zemřelým odmítá. „Dělám to už 23 let a ničeho špatného jsem se nedopustil,“ prohlásil.

Podle Jaroslava Mangla by mohla podobným pochybením zamezit novela zákona o pohřebnictví, která se právě připravuje. Sami provozovatelé pohřebních služeb si podle šéfa asociace přejí, aby zákon byl přísnější.