Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. | foto: FTV Prima

Pohřební služba s těly na chodbě končí, ministryně doufá v trestní oznámení

  • 11
Pohřební služba, která nechala zesnulé na chodbě, protože měla plné chladicí boxy, v Horažďovicích skončila. Radnice teď bude hledat jinou firmu, která pohřební službu zajistí. Kvůli skandálu do města v pátek přijela ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Starosta Horažďovic Michael Forman potvrdil, že město s pohřební službou Karla Hoška ukončilo nájemní smlouvu dohodou k 31. březnu a převzalo smuteční síň do své správy.

„Nyní jsou Horažďovice bez pohřební služby. Hned v pondělí bude zveřejněn záměr k pronájmu smuteční síně, na který se přihlásí žadatelé o provozování smuteční síně a Rada města pak na základě těch žádostí rozhodne o tom, jestli bude dělat výběrové řízení nebo jak bude postupovat dál,“ sdělil starosta Forman s tím, že už nyní je zájemců o provozování pohřební služby hodně.

Kvůli aféře kolem pohřební služby přijela v pátek do Horažďovic ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

„Chtěla popsat veškeré události, zajímalo ji jaká jsme provedli opatření. Ujistila nás o tom, že se pracuje na novém zákonu o pohřebnictví a jasně deklarovala, že tvrdě půjde za tím, aby se stávající zákon změnil. Aby novela zákona byla podstatně přísnější s podstatně tvrdšími tresty,“ řekl Forman.

Ministryně Šlechtová po návštěvě řekla, že to, co se stalo, je jí velmi líto zejména vůči pozůstalým. „To co se v pohřební službě odehrávalo, je naprosto nehorázné. Já osobně nechápu, jak se mohl někdo takto arogantně a lhostejně chovat k zesnulým,“ prohlásila s tím, že nechce sdělovat detaily případu.

Chystá se novela, který zpřísní pravidla a zvýší pokuty

Pozastavila se však nad tím, že nikdo z pozůstalých zatím nepodal trestní oznámení. „Doufám, že až trochu pomine doba truchlení, rozhodnou se pozůstalí, kterých se tato kauza týká, podat na majitele té pohřební služby trestní oznámení. Myslím si, že mají právo na značné odškodnění právě v souvislosti s tím, jak se zacházelo s těmi zesnulými,“ upozornila ministryně.

Podotkla také, že podle novely zákona o pohřebnictví, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, by jednání horažďovické pohřební služby bylo porušením několika paragrafů. „Znamenalo by to závažný trestný čin s odnětím svobody až na tři roky pro provozovatele. Stávající zákon však toto neříká,“ uvedla Šlechtová.

Připravovaná novela podle jejích slov zahrnuje posílení dozoru v celé oblasti pohřebnictví včetně kontrol z pozice města, z pozice krajů i z pozice ministerstva pro místní rozvoj, které bude mít mandát udělovat pokuty ve správním řízení a následně i odebírat živnosti.

Ministryně chce zakázat papírové rakve

„Cílem je zavést koordinovaný systém státního, ale také územně-veřejného správního dozoru nad činnostmi, které jsou upraveny naším zákonem. Včetně toho, jak se mají chovat pohřební služby a jak se mají chovat krematoria,“ shrnula Šlechtová.

Novela také několikanásobně zvýší pokuty za porušení pravidel či nekalé praktiky v pohřebnictví. U méně závažného přestupku mají být pokuty až do půl milionu korun, u závažných porušení až do několika milionů korun.

„Také chci zakázat papírové rakve, v nichž se pohřbívají například bezdomovci a podobně. Povinné budou rakve, které stanoví česká technická norma,“ plánuje Šlechtová.

Případem horažďovické pohřební služby se zabývají policisté, kteří prověřují podezření ze spáchání trestného činu. Zatím ale nikoho neobvinili.

Majitel pohřební služby Karel Hošek, kterému hrozí odebrání živnostenského oprávnění, na dotaz MF DNES uvedl, že se k věci nechce vyjadřovat.

Skandál kolem jeho pohřební služby vypukl v polovině března. Na nestandardní praktiky nejprve upozornily anonymní telefonáty na radnici. Ta záhy informovala krajskou hygienickou stanici, která ve spolupráci s dalšími orgány provedla kontrolu provozovny (psali jsme zde).