Michal Krasňanský se k podvodů přiznal. Prý věřil jeho obchod bude fungovat.

Michal Krasňanský se k podvodů přiznal. Prý věřil jeho obchod bude fungovat. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Truhlář okrádal lidi v internetových aukcích, aby se zbavil dluhů

  • 5
Na 150 lidí podvedl při obchodování na internetových aukcích truhlář Michal Krasňanský z Přešticka. Od vydražitelů si nechal posílat peníze, ale zboží jim neposílal. Teď mu před soudem hrozí až pět let vězení.

Michal Krasňanský si dokázal poradit, i když už měl na krku exekuce. Vrhnul se na prodej zboží v aukcích na internetu. Jenže tyhle kšeftíky ho přivedly až před Okresní soud Plzeň-jih.

Státní zástupce napočítal 156 případů, kdy si Krasňanský nechal od vydražitelů poslat peníze, ale mosazného nářadí, dóz, stolků nebo sošek se už nedočkali.

Za podvod s celkovou škodou 175 tisíc korun mu hrozí až pět let vězení. Je to jeden z největších odhalených podvodů na aukčních portálech, kterých se dopustili pachatelé ze západních Čech.

Krasňanský se před soudem hájí sám, bez advokáta.Je přesvědčený, že systém prodeje, kterému se snažil od podzimu 2010 vdechnout život, by fungoval. Princip byl podle jeho vysvětlení poměrně jednoduchý.

"Jezdil jsem po burzách a skladech v Německu a tam nakupoval repliky mahagonového zboží. Ty jsem pak v Česku prodával na aukčních portálech. Ale dostal jsem se do špatné finanční situace. Proto jsem měl zboží v zahraničí zamluvené, dopředu jsem ho prodal v aukcích a pak jsem čekal, až na účtech bude víc peněz. Když je na účtu 10 tisíc korun, cesta do skladu a zpátky stojí 6000 korun, můžete nakoupit už jenom za čtyři tisíce korun," vysvětloval v úterý u soudu Krasňanský.

Kvůli exekucím nemohl mít účet na své jméno, proto mu konto založila na sebe sestra. Když mu obchody nešly a přístup mu zablokoval i aukční portál, protože nezaplatil ani poplatky za prodej, Krasňanský se vždy domluvil s někým ze známých, založil další nový profil a na jiný účet v bance zase začaly proudit peníze od vydražitelů.

Některým podvedeným lidem začal peníze vracet

Pokaždé se ale opakovala situace, kdy výherci dražeb poslali dopředu peníze, ale zboží nepřišlo. "Já ho měl opravdu ve skladech zamluvené, ale kamarádka, která měla přístup k účtu, vyzvedla málo peněz nebo si i část peněz na zboží nechala pro sebe," hájil se Krasňanský.

Na aukčním portálu obžalovaný muž vystupoval dokonce pod pěti různými přezdívkami. Proč s obchodováním neskončil už po prvním krachu?

"Když se obchoduje pořádně, tak to funguje. Běžně nakoupíte zboží za 30 korun a za 150 ho v dražbě prodáte. Ty další účty jsem měl jako záchranu, chtěl jsem z nich poplatit i bývalé dluhy," vysvětloval souzený muž.

Asi čtyřiceti lidem, kteří mu tehdy poslali částky do 500 korun a zboží nedostali, začal Krasňanský peníze vracet.

"Poslal jsem takhle asi 20 tisíc. Snažím se platit postupně, protože tolik peněz opravdu nemám. Ani omluvné dopisy jsem nikomu neposílal, protože by to bylo strašně drahé," přiznal soudu muž, který v současné době pracuje u příbuzného.¨

I když je v případu 150 poškozených - někteří vydražili a zaplatili víc věcí - soud neplánuje výslech žádného z nich. Krasňanský se totiž ke všem skutkům přiznal.