Plzeňský Stock si hlídá situaci na trhu s alkoholem.

Plzeňský Stock si hlídá situaci na trhu s alkoholem. | foto: ČTK

Podvodníci s alkoholem mají strach. Stock si region dobře hlídá

  • 6
Plzeňský kraj je jedním z posledních regionů, kde se nikdo ještě neotrávil metylalkoholem - a ani tu nebyl tento jed nalezen. Čím to je? Odborníci míní, že detektivové Stocku si teritorium dobře hlídají.

"Je běžné, že velké firmy mají v terénu lidi, kteří hlídají své výrobky a přitom bedlivě sledují i konkurenci," uvedl zdroj MF DNES obeznámený s prostředím alkoholového byznysu. Není to tedy jen u značkového oblečení, bot nebo hodinek, ale i u alkoholu.

"Nejsou výjimečné případy, kdy obchodní řetězec nabídne láhev alkoholu v akci za velice nízkou cenu, a takový člověk upozorní například celníky, zda není nabízen alkohol pochybné kvality, pokud se konečná prodejní cena pro spotřebitele téměř rovná částce, kterou z láhve dostane na dani stát," dodal zdroj. 
 
"Detektivy nenajímáme, na to nemáme prostředky, navíc hlídat trh není náš úkol, to musí dělat státní orgány," reagoval ale mluvčí likérky Stock Jiří Janoušek.

Doplnil nicméně, že firma má aktivní obchodní zástupce. "Ti ale nejsou jen v Plzeňském kraji, ale v celé republice," uvedl.

Za silnou roli Stocku se přimlouvá i Petr Jenčík, spolumajitel likérky Jenčík a dcery se sídlem v Prádle. "Vím, že v kraji černý líh tolik nekoluje. Jsme nejsilnější kraj co se týče výroby oficiálních lihovin, takže Stock si to tu dobře hlídá," uvedl Jenčík.

Mluvčí Janoušek se spíše přiklání k tomu, že "bezpečnost" kraje vyplývá z konzumentských zvyklostí.

"Na Moravě je víc lidí zvyklých pít alkohol, který neprošel oficiální tržní sítí, což vyplývá i z toho, že víc lidí tam vyrábí pálenky podomácku," uvedl.

Nepančujeme a doplácíme na to, že černý trh existuje

Zájem na ozdravení trhu ale nemají jen velké likérky. "Já jsem několikrát upozorňoval na to, že mi tu nabízeli nezdaněný líh," líčí Jenčík, který prý řekl celníkům i číslo auta. Ale když se prý zpětně ptal, jestli na něco celníci přišli, tak mu odpověděli, že ne.
 
"My, kteří nepančujeme, šíleně doplácíme na to, že černý trh existuje," postěžoval si Jenčík, který prý měl ve svém podniku v poslední době několik kontrol zemědělské inspekce. "A nikdy nic nenašli a přesto naši likérku hází do jednoho pytle s černými výrobci a vyhlásí plošnou prohibici," posteskl si Jenčík.
 
Vyhlášení prohibice bere jako amatérský kousek, který může černý trh naopak ještě více rozpohybovat.

A nejen černý trh. Likérka L'Or, která sídlí v Losiné u Plzně, má prý nyní tolik požadavků na dodávky jako nikdy předtím.

"Kdybych měl dvakrát tolik lidí a dvakrát tolik aut, tak bych je všechny zaměstnal," uvedl spolumajitel Pavel Varga z firmy L'Or, která se specializuje na výrobu absintů.

Nyní míchá pro restaurace alkoholické nápoje do momentálně povoleného dvacetiprocentního množství alkoholu. Protože hodně vyváží, tak se ale obává nejvíce toho, že se k Polsku, které uzavřelo hranice před naším tvrdým alkoholem, přidají další země.

"Jsme hodně silní v Rusku a nedávno jsme expandovali i na francouzský trh," sdělil Varga.

,