Kolonie rodinných a bytových domů, kterou vystavěl syn Emila Škody Karel

Kolonie rodinných a bytových domů, kterou vystavěl syn Emila Škody Karel | foto: Archiv MF DNES

Podívejte se na zaniklou plzeňskou čtvrť Karlov. Vznikla před 100 lety

  • 6
Lidé, jejichž život je spojen s plzeňským Karlovem, si v těchto dnech připomínají, že dnes už zaniklá plzeňská čtvrť se začala stavět právě před sto lety. Pro zaměstnance Škodovky tehdy syn Emila Škody Karel vybudoval na okraji města kolonii rodinných domků. Poslední ale byly v 80. letech zbořeny.

Karlov se stavěl v letech 1911 až 1913. V listopadu 1911 bylo postaveno i obsazeno 130 domů. V roce 1913 měl Karlov 217 domů s 594 byty a žilo zde 3 400 lidí. Dnes Karlov označuje neutěšenou oblast nad jižním okrajem Škodovky podél Borské ulice. Z Karlova zůstala pouze budova někdejší sokolovny.

Kolonie rodinných a bytových domů, kterou vystavěl syn Emila Škody Karel

"Za socialismu se uvádělo, že kapitalisté postavili dělníkům malinké domečky na okraji města. Říkalo se, jak to bylo všechno špatně. Ale jak ty domy pamatuji, když se porovnaly s panelovými sídlišti, tak kvalita zástavby na Karlově byla nesrovnatelně lepší. Stačilo jen ty domky doplnit modernějším vybavením," vysvětluje architekt Petr Domanický, který se zajímá o historii Plzně.

Bývalá plzeňská čtvrť Karlov

Připomíná, že oblast měla i školu, sokolovnu a Lidový dům se zahradní restaurací a venkovním jevištěm. Byl tam i parčík, jehož zpustlý zbytek je vidět dosud.

"Když Karlov vznikl, počítalo se s tím, že se oblast propojí s okolím Klatovské třídy, s Bezovkou, s normální obytnou zástavbou. Tehdy se neplánovalo, že v okolí bude průmyslová zóna a Škodovka ani nepřelézala přes železniční trať," uvádí Domanický.

Hospoda jako jedna z mála karlovských budov zůstala stát dodnes

Škola existuje už jen na dobových snímcích

Oblast Karlova postihly nálety spojenců za války. Později domky doplatily na to, že nebyly udržovány a na úvahy, že budou zbořeny, protože se bude rozšiřovat Škodovka. Když se poslední domy bouraly v 80. letech, byly přesto v poměrně dobrém stavu.

Setkání Karlováků

Desítky někdejších obyvatel Karlova na svou rodnou čtvrť dosud nezapomněly a pravidelně se scházejí v restauraci Éčko v Guldenerově ulici. 100. výročí vzniku čtvrti si tam připomenou  v pátek 25. března.

Domanický připomíná, že čtvrť postavila slavná plzeňská firma Müller & Kapsa. Ta vybudovala podstatnou část Škodovky nebo například most v centru Plzně u Mrakodrapu. "Firma byla vyhlášená mimořádnou kvalitou staveb," uvedl Domanický.

"Ulice Karlova byly pojmenovány podle činností nebo kovů, které se ve Škodovce zpracovávaly. Například Slévárenská, Hutní nebo Soustružnická. Karlováci si je ale přejmenovali podobně jako v New Yorku na Čtvrtou, Pátou až Desátou,“ vzpomíná jeden z bývalých obyvatel Karlova Bohuslav Kural.