Interiér plzeňského kostela sv. Jana Nepomuckého

Interiér plzeňského kostela sv. Jana Nepomuckého | foto: Farnost Bory

Podívejte se na jubilanta mezi plzeňskými kostely, právě slaví 100 let

  • 0
Věřící v Plzni si o víkendu připomínají kulaté výročí kostela sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí. Jedna z nejmladších církevních staveb ve městě byla vysvěcena přesně před sto lety 22. října 1911.

V kostele zasvěceném českému patronovi Janu Nepomuckému se už od minulého týdne oslavuje. V sobotu patnáctého zde o blahoslaveném Janu Pavlu II. přednášel kardinál Miloslav Vlk, který byl do roku 2010 hlavou římskokatolické církve v Česku.

Fotogalerie

 V pondělí se mohutnou klenbou kostela nesly slavné skladby Antonína Dvořáka a Ludwiga van Beethovena v podání spojených plzeňských sborů, se kterými vystoupili významní sólisté. Na varhany hrál Otto Novák a vše řídil Vladimír Roubal z Města Touškova.

"Bylo tady na sedm set lidí. Přišel se podívat i primátor města Plzně Martin Baxa," sdělil farář Miroslav Martiš. Oslavy pokračují také o víkendu.

"Tahle farnost je specifická tím, že je česká a náleží k ní i Slovenské katolické centrum v Plzni, které funguje od roku 2004. Každou neděli v 11 hodin je zde pravidelně mše svatá slovensky, kterou teď bude celebrovat kardinál Tomko," uvedl páter Martiš.

Ke sto letům vydali knihu

"Mám velikou radost z toho, že se nám ke stému výročí kostela podařilo vydat knihu Dům Boží a brána nebe, již dal dohromady páter Vladimír Teťhal. Lidé si ji zde mohou zakoupit," sdělil Martiš.

Doplnil, že z publikace se lidé dozví podrobné informace o historii i současnosti kostela doplněné množstvím fotografií.

Historický pohled na kostel sv. Jana Nepomuckého
Historická kresba plzeňského kostela sv. Jana Nepomuckého

Historické snímky kostela.

Historie kostela je opravdu barvitá. Podle pátera Martiše sahá první významný mezník už do roku 1907. Tehdy byli do Plzně pozváni Redemptoristé. Na Klatovské třídě v Plzni koupili od bývalého plzeňského starosty Fr. Vanky vilu a pak se rozhodli vybudovat kostel, na který udělali sbírku.

"Dalším významným mezníkem je, že biskup František Radkovský k 1. září 2007, tedy sto let po příchodu Redemptoristů, založil samostatnou farnost Plzeň-Bory, která zahrnuje území až po Nebílovy, a kostel se stal farním," vysvětlil Martiš.

Po roce 1930 byl v sousedství kostela vybudován klášter Otců Redemptoristů. Ti zde však byli jen do roku 1950, kdy byl klášter státem zabrán a řeholníci vyhnáni. V budově dnes sídlí Policie ČR. Redemptoristé ovšem zanechali v Plzni významný otisk, a proto se i dnes kostelu přezdívá "U Rede".