Svatomartinská slavnost na zámku Zbiroh na Rokycansku. | foto: Petr Šašek

Po vínu i husách se na slavnostech na zámku Zbiroh zaprášilo

  • 1
Přes tisíc lidí zavítalo v sobotu na Svatomartinské slavnosti na zámku Zbiroh na Rokycansku. Vedle mladého vína od předních českých a moravských vinařů si dopřávali svatomartinskou husu, koláče a další lahůdky v zámecké krčmě.

"Dobré zažití a především kvalitní košt vín," přál svatý Martin popíjejícím návštěvníkům na spodním nádvoří. Přesně podle dávné tradice přijel v modrém plášti a na bílém koni.

"Už mu chybí jen první sníh, ale my se bez něj raději obejdeme,"

SVATOMARTINSKÉ VÍNO

Tradice Svatomartinského vína pochází z časů císaře Josefa II. Tehdy na den svatého Martina vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování na další rok dojednávali u sklenky mladého vína. Novodobá ČESKÁ historie začala v roce 1995, kdy byla zaregistrovaná značka "Svatomartinské". Tu mohou používat všichni registrovaní vinaři v ČR, když splní podmínky dané Vinařským fondem.

komentovala příjezd patrona vinařů s družinou v historických kostýmech jedna z přihlížejících Kateřina Holíková. S pětiletou dcerou se ještě vypravila na horní nádvoří, které vyplnily stánky řemeslníků s keramikou, bižuterií, malovanými šátky, dřevěnými hračkami a praženými oříšky.

Napilno měli od rána i zámečtí průvodci. Většina návštěvníků totiž zamířila na komentované prohlídky. "Hlavně jsme chtěli vidět velký sál, kde maloval Alfons Mucha Slovanskou epopej," prozradil Karel Ota z Prahy.

"Tam jsme se vůbec nedostali," říkal s úsměvem jeden z vinařů. Neustále měl před stánkem hrozen lidí, kteří se dožadovali koštu. "Svatomartinské? Ne už ne. Poslední jsem prodal ve čtyři odpoledne," říkal před šestou hodinou posledním zájemcům. Stejně rychle se zaprášilo v krčmě po desítkách hus a stovkách koláčků.