Vzácný barokní zvon ukradený před jedenácti lety z kostela v Horšovském Týně našli policisté zakopaný v zemi. | foto: NPÚ Plzeň

Ukradený vzácný barokní zvon našli po jedenácti letech zahrabaný v zemi

  • 5
Po dlouhých jedenácti letech se na Domažlicku našel vzácný barokní zvon z roku 1719. Památku, kterou zloději ukradli už v roce 2002 z kostela svaté Anny v Horšovském Týně, policisté našli zakopanou v zemi na soukromém pozemku.

Že jde o ukradený skvost, se odborníkům podařilo prokázat i přes tlustý rezavý nános. Podle památkářů je třicet centimetrů vysoký zvon památkou nadregionálního významu.

"Vznikl v roce 1719 z podnětu Karoliny, rozené z Trauttmansdorffu, členky šlechtického rodu, s nímž byly osudy Horšovského Týna a jeho širšího okolí těsně spjaty po dobu více jak 300 let až do roku 1945," přiblížila původ cenného nálezu Michaela Nováčková z plzeňské pobočky Národního památkového ústavu.

Zvon se našel na soukromém pozemku v obci Kout na Šumavě zhruba před třemi týdny.

"Majitelé ho našli náhodou na zahradě svého domu při výkopových pracích," sdělila mluvčí domažlické policie Dagmar Brožová.

"Zvon i se dřevěnou hlavou byl zakopaný do země. Zemní vlhkostí značně utrpěl," doplnila pracovnice památkového ústavu s tím, že bude potřebovat odborný restaurátorský zásah.

Policisté hodnotu zvonu vyčíslili na 100 tisíc korun. Pro památkáře má však vzhledem ke své historické ceně hodnotu mnohem vyšší.

"Jedná se o vzácnou památku barokního zvonařství. Pod reliéfem Madony je umístěn znak zvonařské dílny s nápisem Ioannes Pricqey. Je takřka jisté, že ho zhotovil syn Štěpána Pricqveye, Jan Daniel, který převzal klatovskou zvonařskou dílnu po otci," uvedla Nováčková.

Majitele pozemku přitom nepřekvapil pouze tento nález. "Na stejném místě v obci se našly v zemi hned dva zvony. O tom druhém zatím mnoho informací nemáme. Zjišťujeme, odkud byl odcizen, a pátráme také po pachateli krádeže," doplnila Brožová.