Mladí výtvarníci (zleva) Jaroslav Šindelář a Ondřej Šindelář představují maketu

Mladí výtvarníci (zleva) Jaroslav Šindelář a Ondřej Šindelář představují maketu budoucího pomníku, který bude stát v Husově ulici v Plzni.

Po Američanech se pomníku v Plzni dočkají i českoslovenští vojáci

  • 5
Památku československých vojáků, kteří pomáhali osvobodit Evropu od nacismu ve druhé světové válce, bude připomínat nový pomník v centru Plzně. Odhalený bude při květnových Slavnostech svobody 8. května.

Zatímco američtí vojáci mají v Plzni U Práce pomník už od 90. let minulého století, českoslovenští vojáci se ho dočkají až letos. Nový pomník bude připomínat ty, kteří za druhé světové války sloužili v pozemních jednotkách na Západě.

Za nápadem jej vybudovat stojí Rudolf Bayer, předseda Military Car Clubu Plzeň. Památník, který se právě dokončuje, navrhli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček.

"Nápad vznikl před čtyřmi roky. Nyní se nám podařil dotáhnout a 8. května v 10 hodin bude pomník odhalen v Husově ulici poblíž křižovatky u Divadla J. K. Tyla," řekl Rudolf Bayer.

Tvrdí, že vůči československým vojákům z druhé světové války cítil určitý dluh i proto, že osvobození západních Čech je spojováno především s Američany. "Plzeň byla osvobozena 6. května a vojáci z Československa tady byli už 7. května s takzvaným Kombinovaným oddílem, který přišel s Pattonovou armádou," konstatoval Bayer.

Připomněl také, že na Západě proti nacistům bojovaly tisíce mužů z Československa. "Myslím, že málo připomínáme, že máme i vlastní hrdiny," podotkl Bayer.

Pomník je stylizovaný do podoby patníku

Historik Karel Foud řekl, že českoslovenští váleční letci už mají v republice řadu pomníků nebo pamětních desek, ale vojáci z pozemních jednotek ne. "Sloužili především u Československé samostatné obrněné brigády," uvedl Foud.

Nový pomník pro Plzeň je stylizovaný do podoby patníku a po jeho stranách budou vytesána jména míst, kde Čechoslováci v pozemních jednotkách na Západě sloužili. "Součástí památníku bude odlitek britské vojenské helmy, kterou Čechoslováci za druhé světové války nosili," vysvětlil Foud.

Historik potvrdil, že v regionu je jen málo pomníků připomínajících československé vojáky. "Jeden stojí na česko-německé hranici. Další velký památník je v Kyšicích u Plzně. Ten připomíná příslušníky Kombinovaného oddílu i Československé samostatné obrněné brigády," konstatoval Foud.