Ortopedi plzeňské Fakultní nemocnice provádějí operaci endoprotézy kolenního

Ortopedi plzeňské Fakultní nemocnice provádějí operaci endoprotézy kolenního kloubu novou metodou. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeňští lékaři vyzkoušeli unikátní operaci kolene podle 3D šablony

  • 2
Ortopedi plzeňské Fakultní nemocnice jako jedni z prvních v zemi použili novou metodu výměny kolenního kloubu za endoprotézu. Díky přesným šablonám vyrobeným podle trojrozměrných modelů kosti jsou zákroky mnohem přesnější, rychlejší a zároveň šetrnější.

"Hlavní předností této metody je přesnost. Operace se dělá podle přesných šablon, vyrobených podle trojrozměrného modelu kosti. Ten se vytváří pomocí snímků z magnetické rezonance. Tyto šablony kopírují kloubní plochy stehenní a holenní kosti," vysvětluje lékař Karel Koudela z Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí Fakultní nemocnice v Plzni, kde tento týden vyzkoušeli metodu na první pacientce.

Šablona vyrobená podle trojrozměrného modelu kosti.

Lékaři díky tomu mohou přesněji a rychleji endoprotézu kolenního kloubu voperovat. Nespornou předností je i menší ztráta krve během operace. Už totiž není třeba otevírat dřeňovou dutinu stehenní kosti. Také díky tomu mohou pacienti očekávat i rychlejší rekonvalescenci.

Zákrok, který za běžných podmínek trvá hodinu až hodinu a půl, se také výrazně zkrátí. Podle Karla Koudely by to mělo být zhruba o čtvrtinu.

Endoprotéza

Používá se u pacientů s těžkým stupněm artrózy či jiným revmatickým onemocněním, která vedou k poškození chrupavky v kloubu. Tím se zmenšuje rozsah pohybu a stává se bolestivým. Proto je třeba nahradit opotřebené kloubní plochy kloubem umělým.

Plzeňská klinika provádí zhruba tři sta náhrad kolenního klubu endoprotézou ročně, dalších čtyři sta endoprotéz je kyčelních. Na klinice dělají také operace kloubů ramen či kotníků. Současné endoprotézy slouží zpravidla deset a někdy i více let. Životnost umělého kloubu může ovlivnit právě i přesné umístění součástí endoprotézy.

Nová metoda je vhodná pro většinu pacientů, magnetická rezonance na rozdíl od rentgenu totiž nepředstavuje pro pacienty žádnou zátěž. Výjimkou jsou například pacienti s kardiostimulátorem. Ti magnetickou rezonanci podstoupit nemůžou.

Nyní metodu lékaři aplikují u vybraných pacientů v takzvané zkušební fázi, a je tedy zdarma. Poté bude zpoplatněna, zatím ale není jasné, kolik za ni pacient zaplatí.