Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Plzeňským policistům, kteří nelegálně šmírovali lidi, znovu hrozí soud

  • 1
Kauzou několika plzeňských policistů, kteří si zřejmě přivydělávali nelegálním zjišťováním informací z policejních databází, se budou opět zajímat plzeňští kriminalisté. Případ si státní zástupci a soudci už několikrát přehodili jako horký brambor.

Kvůli popotahování je většina ze sedmi plzeňských policistů, kteří na "nepohodlné lidi" nezákonně zjišťovali informace, stále ve službě. To by se ale během několika dní mohlo změnit.

Krajský soud v Plzni totiž v uplynulých dnech zrušil rozhodnutí okresního soudu, který trestní stíhání zastavil takzvaně od stolu, aniž by došlo k projednání před soudem. Upozornil na to deník Právo s tím, že do případu je zapleteno šest policejních důstojníků.

Mluvčí krajské policie Martina Kohoutová uvedla, že se jedná o dva policisty z městského ředitelství policie v Plzni a dva z krajského ředitelství, všichni jsou nyní ve službě. "Pokud je do případu zapleteno víc plzeňských policistů, jsou zřejmě z jiných policejních útvarů," doplnila Kohoutová.

Stíhání začalo před dvěma lety

Místopředseda Krajského soudu v Plzni Miloslav Sedláček uvedl, že důvodem pro zrušení rozhodnutí okresního soudu bylo to, že bude potřeba na místě věc nejprve projednat v hlavním líčení, provést důkazy a teprve poté zvážit, zda jde o trestný čin, či nikoli.

"Věc bude nadále vyřizovat před okresním soudem Miroslav Mlčák, nebyl žádný důvod k tomu, abychom mu věc odňali. Krajský soud zaujal pouze jiný právní názor, k čemuž celkem běžně dochází," připomněl Sedláček, který táhnoucí se případ zrekapituloval.

Trestní stíhání bylo zahájeno v září 2009, v červenci 2010 jej ale zastavil státní zástupce a v říjnu 2010 zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství rozhodnutí o zastavení trestního stíhání. Aby toho nebylo málo, v listopadu 2010 byla obratem podána obžaloba a okresní soud rozhodl svým usnesením v březnu 2011; věc pak byla 17. června předložena Krajskému soudu v Plzni, který 13. července rozhodl.

Na otázku, zda nemůže dojít k promlčení případu, když si jej jednotlivé instituce stále přehazují, odpověděl, že se toho neobává. "Promlčecí doba byla přerušena podáním obžaloby, navíc nejkratší možná promlčecí doba je tříletá," dodal Sedláček.

Developer chtěl "odstranit" ekologického aktivistu

A co se přesně stalo? Policisté bez služebního důvodu nezákonně lustrovali osoby v elektronické databázi ministerstva vnitra. Část ze šesti policistů se snažila zkompromitovat nepohodlné úředníky, kteří stáli v cestě člověku trestanému za ukládání nelegálních odpadů. Druhá část policistů pak usilovala o "odstranění" ekologického aktivisty, který dělal problémy developerské firmě.

Podle informací iDNES.cz je zmíněným aktivistou místopředseda hnutí Děti Země Martin Hyťha. Shánění kompromitujících informací na jeho osobu si u policie měli objednat lidé z firmy zaangažované do stavby nákupního centra Hornbach. "Zřejmě nás to mělo zastrašit, abychom stavbě nekladli překážky," řekl již dříve Hyťha.

Mezi lustrovanými byli lidé z vedení odboru životního prostředí tachovské radnice, zaměstnanci ministerstva životního prostředí, České inspekce životního prostředí.