Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - internet, peníze, aukce | foto: Profimedia.cz

Plzeňský kraj si pochvaluje elektronické aukce, ušetřil díky nim desítky milionů

  • 0
Plzeňské hejtmanství začalo ve větší míře vybírat dodavatele pro veřejné zakázky prostřednictví elektronických aukcí. Jejich výhodou je omezení možné korupce a také ceny, které se daří virtuální dražbou snižovat v průměru o 15 až 50 procent.

Princip je jednoduchý. Zájemci se předhánějí, kdo nabídne za zakázku nižší cenu. A všichni soutěžící přitom na svých monitorech vidí, jak soutěž probíhá.

Splní sliby?

Hrozbě, že by dodavatel nedokázal zakázku splnit právě kvůli nízké ceně, ke které s ev aukci zavázal, předchází prověření vítěze aukce.

Zástupci kraje zjišťují, proč byla nabídnutá cena tak nízká a zda jsou požadavky zadání splněny, nebo zda vítěz aukce má všechny předpoklady zakázku splnit.

Až potom se přistupuje k podpisu smlouvy.

Zástupci úřadu tvrdí, že aukce dosud ušetřily kraji miliony korun. Úřad tak zatím řešil především veřejné zakázky malého rozsahu. To znamená stavební zakázky do šesti milionů a služby do dvou milionů korun.
 
Samotným aukcím předchází posouzení kvalifikace zájemců. Do souboje o zakázku by tak měly jít pouze firmy, které ji zvládnou. Teprve potom se přikročí k licitování o cenu.

"V elektronických aukcích proběhlo 32 soutěží. Soutěžilo se o zakázky v celkové hodnotě přes 120 milionů korun. Úspory se řádově pohybovaly od 25 do 30 procent," uvedl ředitel Centrálního nákupu Plzeňského kraje Dalibor Dolejší.

Při elektronických aukcích jsou vysoké úspory dané průběhem aukce. "Zájemci při ní vidí svou nabízenou cenu a cenu aktuální, ale neví, kdo ji poslal. Buď navrhnou cenu nižší nebo si řeknou, že je to už nezajímá, protože by nevydělali," vysvětlil Dalibor Dolejší.

Virtuální aukce, do které se mohou hlásit zájemci o veřejné zakázky Plzeňského kraje

Jako příklad uvedl zakázku na přístavbu sociálního ústavu ve Vlčicích u Blovic. „Předpokládaná hodnota byla kolem šesti milionů korun a cena nakonec byla zhruba o 1,2 milionu nižší. To dělá kolem dvaceti procent,“ sdělil šéf centrálního nákupu.

Hlavně stavební firmy snižují svůj zisk

Dalibor Dolejší nicméně připustil, že ne pro každou veřejnou zakázku je elektronická aukce vhodná. Například pro návrhy staveb se nehodí. "Protože tam je hodně kritérií, která by hodnotící komise měla posoudit," konstatoval Dolejší, který je přesvědčen, že elektronické aukce jsou jednoznačně výhodné v případě stavebních zakázek.

"I proto, že stavební společnosti si zpravidla šly až pro třicetiprocentní zisk. Při využití elektronické aukce zakázku na stavbu v předpokládané hodnotě sto milionů můžete pak realizovat například za sedmdesát milionů," prohlásil.

Hejtman Milan Chovanec se domnívá, že největší přínos mají elektronické aukce, pokud se jich účastní desítky zájemců. „Proto připravujeme systém, který bude na aukce firmy upozorňovat. Je důležité aukce dobře vypsat, aby nebyly zacílené na úzký okruh firem,“ uvedl. Hejtman prohlásil, že kraj plánuje zavést aukce i u dražších zakázek, jejichž hodnota může přesahovat 100 milionů.