Plzeňská zoo v nové expozici láká i na nejlepší afrodiziakum jižní Evropy

  • 1
Z oblasti Středozemního moře je to v plzeňské zoo jen pár kroků do Amazonie, kterou obývají především drápkaté opičky. V úterý tu totiž otevřeli dva nové pavilony inspirované takovou faunou a florou. A je v nich možné i sledovat, jak se člověk v různých částech světa chová k přírodě.

V pavilonu věnovaném oblasti Středozemního moře jsou dominantní želvy a jen vzácně chované ryby. 

„Mezi rostlinami je významná origánum dictamnus. Je to údajně nejúčinnější afrodisiakum a používá se jako koření. My ji pěstujeme za sklem. A jak Řekové žijí láskou, tak ji téměř úplně vytrhali na všech kopcích Kréty,“ uvedl pracovník zoologické zahrady Tomáš Peš.

V pavilonu je například i dub z Kypru Quercus agrifolia nebo strom tetraclinis z Malty, který je jedním z nejzdevastovanějších ostrovů světa. V pavilonu a jeho okolí je i sbírka bylin a koření. Roste tam například 30 odrůd máty, z nichž každá z nich jinak voní,  nebo 15 různých levandulí.

V části věnované amazonskému pralesu se návštěvníci dovědí například o životě Indiánů v jižní Americe. „Získají informace i o původních plodinách, které rostly v jižní Americe, používali je Indiáni a časem se dostaly do celého světa. To je případ papriky či kukuřice,“ uvedl ředitel zoo Jiří Trávníček.

Drápkaté opičky chvíli neposedí

Největším lákadlem pro děti i dospělé je v expozici Amazonie výběh pro drápkaté opičky. Podle Trávníčka je návštěvníci milují i kvůli jejich neustálému pohybu, mimice i množství zvuků, které vydávají. Společnost v pavilonu jim dělají ještě pásovci a stromoví dikobrazi, postupně přibydou ještě různí hlodavci.

Pavilon drápkatých opic byl pořízení za 13,2 milionu korun, z toho 10,6 zaplatil ROP jihozápad z evropských dotací, zbytek zoo. Expozice suchozemských želv byla pořízena za 11,6 milionu korun, z toho 8,6 zaplatil ROP jihozápad, plzeňský magistrát a zbytek zoo.