Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeňská univerzita už zaplatila právníkům za „kauzu práva“ milion

  • 2
Kauza plzeňských práv je poměrně drahou položkou v rozpočtu Západočeské univerzity. Soudní spory a právní posudky už stály více než milion korun. Přesto kauza stále není u konce a dosud za ni nebyl nikdo potrestán.

"Většina těch plateb probíhala do doby mého nástupu. Loni univerzita zaplatila za právní služby přes 840 tisíc korun a letos zatím necelých 260 tisíc. V době mého působení ve funkci byla proplacena jedna faktura za zastupování při pracovněprávních sporech," uvedla rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová.

Přesné částky vynaložené na očistu plzeňských práv si nechala rektorka spočítat, aby nevznikly zbytečné nesrovnalosti. "Chci, aby univerzita postupovala transparentně," nechala se slyšet Mauritzová.

Domácí právníci? To je velký risk, míní Josef Průša

Peníze šly na účty různých právníků z fondu bývalého rektora Josefa Průši. Právě on rozhodoval například o zadávání odborných posudků vybraným kancelářím. Podle Průši nebylo možné využít právníky-pedagogy přímo z plzeňské právnické fakulty. "Advokát je vždy pojištěný, a kdyby dostal univerzitu do nějakého problému, tak bychom to na něm uplatňovali a on to zaplatí. Zatímco naši zaměstnanci proti tomuto pojištěni nejsou," vysvětlil Průša.

Které právníky si univerzita najala

Karel Čermák, exministr spravedlnosti

Aleš Gerloch, děkan pražských práv

Josef Staša, expert na správní právo

Miroslav Jansta, advokát, bývalý poslanec

František Korbel, náměstek ministra spravedlnosti, pedagog na plzeňských právech

Advokátní kancelář Korbel, Tuháček, Šíp, Kadlec

Ani expertizní posudky, které si univerzita nechala k odebírání titulů zpracovat, nemohli podle bývalého rektora dělat fakultní právníci. Posudky totiž musí být z podstaty nezávislé. Kdyby je sepsal někdo z fakulty, jejich nestrannost mohla být kdykoliv zpochybněna.

"Navíc to je natolik složité, že se dodnes neví, na čí straně je právo. Až se to zjistí, tak to bude vodítkem nejen pro Západočeskou univerzitu, ale pro všechny vysoké školy v republice," řel Průša.

Rektorát si nechal zpracovat celkem čtyři odborné posudky k odebírání titulů. První tři posudky zpracovali pražští akademici Aleš Gerloch s Josefem Stašou a advokát Karel Čermák. Jeho posudek měl být podle informací MF DNES nejdražší. Univerzita za něj zaplatila okolo 300 tisíc korun. Tři posudky ale nakonec nestačily a rektor Průša si objednal ještě čtvrtý. Od bývalého poslance, nyní advokáta Miroslava Jansty, který má blízko k vrcholným politikům ČSSD.

V pracovněprávních sporech o platnost výpovědí některých učitelů, kteří museli fakultu opustit, univerzitu zastupuje advokátní kancelář Korbel, Tuháček, Šíp, Kadlec.

"Částku, kterou nám univerzita za právní služby zaplatila, nebudeme zveřejňovat. Univerzita nás nezprostila mlčenlivosti ze smlouvy," sdělil advokát Jaroslav Kadlec. Podle jeho kolegy, náměstka ministra spravedlnosti a společníka kanceláře Františka Korbela se jedná řádově o statisíce, což by odpovídalo celkovému objemu univerzitních plateb.