Studie budoucí podoby plzeňské Techmanie, jak by měla vypadat díky investici

Studie budoucí podoby plzeňské Techmanie, jak by měla vypadat díky investici 577 milionů už v polovině roku 2014.

Plzeňská Techmania dostala 577 milionů na nové expozice i planetárium

  • 4
Více než půl miliardy korun přiteče z Evropské unie do Plzně na rozšíření interaktivního vědeckého muzea Techmania. To získá do poloviny roku 2014 novou zónu neformálního vzdělávání s laboratořemi, novými expozicemi a hlavně s digitálním trojrozměrným planetáriem.

Planetárium vznikne rekonstrukcí staré tovární budovy Škodovky, která bude se současnou budovou Techmanie propojena. Návštěvníci díky chystané investici získají zcela nový prostor o velikosti téměř třicet tisíc metrů čtverečních," řekl mluvčí Techmanie Tomáš Moravec.

Na dostavbu science centra za 577 milionů korun získala Techmania peníze z evropských fondů (operační program Výzkum a vývoj pro inovace) a státního rozpočtu.

"Znamená to obrovský úspěch nejen pro Techmanii, ale i pro město Plzeň, Plzeňský kraj a pro celý rozvoj neformálního vzdělávání v České republice," uvedl ředitel science centra Vlastimil Volák.

Ten také vysvětluje, že již do roku 2014 současná Techmania zmnohonásobí nejen svou velikost, ale i rozsah činností.

Fakta o investici

Rekonstrukce a dostavba stávajícího science centra a výstavby 3D planetária bude probíhat od 1. 1. 2012 do 30. 6. 2014.

Stavební práce provede firma Berger Bohemia, která vyhrála výběrové řízení z jedenácti zúčastněných stavebních firem.

Architektonicky se na projektu podílí plzeňský Atelier Soukup.

"Vzniknou zcela nové expozice, laboratoře a dílny. Nejen že nabídnou zejména školám možnost využívat prvotřídní vybavení a zázemí, které by si nemohly dovolit, ale bude zde pracovat celá řada odborníků a zároveň popularizátorů vědy, kteří mohou pedagogickým pracovníkům významně pomoci s výukou a žákům s pochopením dané látky," přiblížil Volák.

Stejně jako v současné Techmanii, i do budoucna klade science centrum největší důraz na interaktivitu. Rodiny s dětmi i organizované školní skupiny a široká veřejnost se budou moci po celém areálu pohybovat s důvěrou, že všechny exponáty budou interaktivní, budou tedy přímo vybízet k tomu, aby se jich návštěvníci dotýkali, manipulovali a prostřednictvím vlastní invence získávali vhled do toho, jak věci kolem nás fungují.

Interiér chystaného planetária.
Interiéry science centra, které vyroste společně s planetáriem.
Interiéry science centra, které vyroste společně s planetáriem.
Interiéry science centra, které vyroste společně s planetáriem.

Budoucí planetárium má být technicky natolik sofistikované, že zde bude možné promítat nejen hvězdnou oblohu, ale celou řadu populárně-vzdělávacích filmů ve 3D, například z oblasti mikrosvěta, podmořského světa, ale třeba i historické snímky.

"Zařízení, která jsou takovýmto způsobem schopna trojrozměrně promítat na kulovou plochu, existuje na světě jen zhruba deset," konstatoval Volák.

Techmania Science Center je instituce neformálního vzdělávání, která byla založena s cílem překonat dlouhodobě klesající zájem o technické obory. Jejími zakladateli jsou Západočeská univerzita v Plzni a společnost Škoda Investment. V dozorčí radě obecně prospěšné společnosti jsou zástupci statutárního města Plzeň a Plzeňského kraje.