Pučisté si vládnout nezaslouží, míní Sobotka. Podpořili ho i v Plzni

  • 113
Sociální demokraté v Plzeňském kraji podpořili předsedu strany Bohuslava Sobotku, vyjádřili mu i podporu jako kandidátovi na premiéra. Sto pět ze 110 přítomných sociálních demokratů podpořilo i krajského šéfa Milana Chovance. Sobotka následně opět vyzval pučisty, aby složili své funkce. Ve vládě s nimi nepočítá. Chovance mezi ně však Sobotka neřadí.

Sobotka, který na sobotní jednání do Volduch na Rokycansku dorazil z obdobného jednání na Vysočině (více o tomto jednání zde), řekl, že viníci současné stranické krize Michal Hašek a Zdeněk Škromach by podle něj měli rezignovat na funkce místopředsedů ČSSD a Jeroným Tejc na funkci předsedy poslaneckého klubu. Pokud by byl pověřen sestavit vládu, s "pučisty" nepočítá.

"Popravdě řečeno, nemyslím si, že by ti lidé, kteří organizovali ten převrat v sociální demokracii, by si zasloužili, aby ji reprezentovali ve vládě. Nepřejí si to ani členové a voliči sociální demokracie," uvedl Sobotka na adresu Haška a dalších.

Rostoucí podpora, kterou mu postupně vyjadřují krajské organizace, podle něj umožní, aby se krize v ČSSD uzavřela na jednání Ústředního výkonného výboru. Tehdy se podle něj musí celá věc rozetnout a měla by jednoznačně skončit dvojkolejnost.

Puč v ČSSD

"Doufám, že padne jasné rozhodnutí, kdo vede sociální demokracii, že tu nebudou žádné snahy o schizofrenii, duální vedení a podobně a okamžitě začneme po 10. listopadu jednat, jak s ANO, tak s KDU-ČSL i s ostatními stranami o uspořádání v Poslanecké sněmovně. Pokládám za nezbytné, aby sociální demokracie mohla jít dál, aby lidé, kteří současnou krizi zavinili, z toho vyvodili osobní odpovědnost. Bez toho se sociální demokracie dál nepohne," uvedl Sobotka.

Šéf plzeňské ČSSD Milan Chovanec se účastnil schůzky v Lánech a na předsednictvu ČSSD pak hlasoval pro výzvu Sobotkovi k odstoupení z funkce. První ale přiznal, že se schůzka konala a byl na ní. Zbylí účastníci to dlouho popírali. Chovancovi se podařilo obhájit svoje jednání před krajskými spolustraníky i před Sobotkou, kterému v týdnu podle svých slov nabídl svoji rezignaci na místopředsedu, Sobotka ji ale nepřijal.

Drtivá podpora Sobotky i Chovance

"Jsem přesvědčen, že Milan Chovanec nepatřil mezi iniciátory toho puče, který se odehrál ve vedení sociální demokracie. Dokážu si s ním představit spolupráci i v budoucnosti," řekl Sobotka. Chovanec, který byl se stínové vládě ČSSD ministrem dopravy, je podle Sobotky člověk, který může straně ještě hodně dát. O konkrétním obsazení míst ve vládě ale nechtěl do vyřešení stranické krize a do debaty o programu vlády mluvit.

Ve Volduchách se v sobotu sešlo 110 členů rozšířeného krajského výkonného výboru strany. Podporu Sobotkovi i Chovancovi odhlasovali drtivou většinou, pouze asi pět lidí pro ni nezvedlo ruku. Chovance chtějí straníci v kraji v čele krajské organizace i jako místopředsedu strany.

Další účastníci schůzky u Zemana Hašek, Škromach a Tejc ve čtvrtek po jednání grémia sociální demokracie uvedli, že v příštích dnech zváží svou politickou budoucnost.

Hašek, který se veřejnosti omluvil za to, že o schůzce opakovaně lhal, a Škromach, jenž litoval "některých ne úplně přesných informací" ze své strany, chtějí na ústředním výkonném výboru ČSSD 10. listopadu oznámit, jestli se vzdají funkcí (více o Haškově omluvě čtěte zde). Jako první k takovému kroku částečně ve čtvrtek večer přistoupil jihočeský hejtman Jiří Zimola, který rezignoval na členství v předsednictvu a výkonném výboru ČSSD (více o jeho rezignaci čtěte zde).

, ,