Jakub Sobek, jeden z organizátorů demonstrace za záchranu městských lázní před

Jakub Sobek, jeden z organizátorů demonstrace za záchranu městských lázní před jejich zdevastovanou budovou na Denisově nábřeží v Plzni. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeňané protestovali před městskými lázněmi proti jejich záhubě

  • 0
Několik set lidí během pátečního odpoledne podpořilo protest mladých Plzeňanů z iniciativy Kultura(k) vítězí, kteří usilují o záchranu Městských lázní v Plzni. Před zdevastovaným objektem na Denisově nábřeží podepisovali petici a vyslechli projevy řečníků o slavné minulosti a nejisté budoucnosti lázní.

Památkově chráněný objekt, kde bylo několik bazénů či rehabilitační sauna i pára, svému účelu složil do roku 1993. Poté se město lázní zbavilo bezplatným vkladem do firmy Invest K, která následně zkrachovala. V lázních se od té doby vystřídalo několik investorů, kteří se vyznačovali tím, že objekt nechali chátrat.

Zchátralá hlavní budova lázní s bazénem, na jehož stěnách se vyřádili sprejeři.
Zchátralé a už téměř dvacet let uzavřené městské lázně v Plzni.

Minulost lázní

Budova architekta Bedřicha Bendelmayera byla otevřena v roce 1932 jako nejmodernější lázně v republice.

Takto vypadaly Městské lázně po dostavění v roce 1932.

Svému účelu sloužily do 90. let, kdy je získal v privatizaci soukromník, který zkrachoval. Později je koupil Amádeus Real za 10 milionů a v roce 2006 je nabídl Plzni za 28 milionů. Budovu koupil Pierluigi Cardoselli. Nyní je opět nabízí k prodeji.

Nyní se plánuje stržení kotelny za lázněmi. A právě to je podle organizátorů demonstrace hodně rizikový moment, na jehož konci by mohlo být zbourání celého objektu. Na to upozornil i pracovník Národního památkového ústavu v Plzni.

"Do samotných lázní, kam zatéká, se musí dávat peníze do údržby, aby se nerozpadly úplně," myslí si Martin Marek, jeden z iniciátorů demonstrace. Základní rekonstrukce objektu by si vyžádala 200 milionů korun.

Podle šéfa odboru památkové péče magistrátu Petra Maroviče nemůže budova sama spadnout. "Objekt je železobetonovým skeletem svázaným betonovou konstrukcí, chátrá pouze neúdržbou," dodal.

Budovu využívají bezdomovci, kteří tam vytrhali různé kovové části. Podle Marka a dalších iniciátorů demonstrace by mělo do záchrany lázní vstoupit město.

 Podle Domanického třeba tím, že by italskému vlastníkovi dali pokutu za to, že se o objekt pod památkovou ochranou nestará.