Centrum Plzně.

Centrum Plzně. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Plzeňská radnice poskytne pro sociální bydlení velké byty v centru

  • 2
Město Plzeň pronajme několik dlouhodobě prázdných bytů. Poslouží do začátku mladým lidem odcházejícím z dětských domovů nebo jako chráněné bydlení. Koncepce počítá s tím, že takto využitých bytů bude ve městě přibývat.

Velký byt 3+1 o 120 metrech čtverečních v blízkosti náměstí Republiky se stane místem, kde se na vlastní nohy postaví tři mladí lidé, kteří do osmnácti let vyrůstali v dětských domovech.

„Doufáme, že do konce letošního roku budou vybrané děti v bytě žít,“ řekla spoluzakladatelka obecně prospěšné společnosti Yourchance Gabriela Křivánková.

Byt si společnost najme od města a pak jej bude dál pronajímat konkrétním klientům. Tak to schválili plzeňští radní. Rozhodnutí budou muset ještě posvětit zastupitelé.

Gabriela Křivánková objasnila, že projekt Začni správně je zaměřený na pomoc mladým lidem v době, kdy dosáhnou dospělosti a musí odejít z dětských domovů.

„Pomáháme jim s hledáním bydlení, práce, financemi i s osobním rozvojem. Jednou z podmínek přitom je, že musí mít práci. Když jim pomáháme hledat ubytování, často narážíme na předsudky o tom, zda se za dětmi - lidově řečeno - netáhne nějaký problém z minulosti, když vyrůstaly v dětských domovech,“ vysvětlila Křivánková. Podle ní je zájem o startovací byty mezi mladými mimořádný.

Děti, které ve startovacích bytech bydlí, platí nájem i všechny služby spojené s užíváním bytu.

Primátor Martin Zrzavecký řekl, že právě mladí vycházející z dětských domovů jsou jednou ze skupin, kterým chce město koncepcí sociálního bydlení pomáhat.

„O takové lidi je potřeba se přednostně postarat. Proto budou mít k dispozici byt, ve kterém budou moci bydlet,“ uvedl primátor.

Adepti byli vybraní po dlouhodobé zkušenosti

Veřejně prospěšná společnost Yourchance začala jednání s Plzní, kdy měli vybrané tři adepty do startovacího bytu v Plzni.

„Dva z nich jsou z dětských domovů z Plzeňska, třetí sem nemá žádné vazby. Protože jsou to dlouhodobí účastníci našeho projektu, známe je, byli vybraní tak, aby jejich soužití bylo bezproblémové. Každý bude mít v bytě svůj vlastní pokoj. Dá se to srovnat se spolubydlením, jaké si pořizují třeba vysokoškoláci,“ popsala Gabriela Křivánková.

Radní pro správu městských nemovitostí David Šlouf podotkl, že koncepce sociálního a dostupného bydlení je zaměřená na osoby, které nemohou v tržních podmínkách získat standardní nájemní bydlení.

„Koncepce navrhuje zvyšování kapacity bytů zvláštního určení, i bytů bezbariérových a posílení chráněného bydlení,“ uvedl Šlouf.

Do městského sociálního bytu v Lobzích se nastěhují dva muži, kteří dosud využívají služeb chráněného bydlení sdružení Ledovec v centru Plzně.

Petr Moravec z Ledovce uvedl, že u obou klientů dosavadní pobyt v chráněném bydlení splnil svůj účel a oni sami mají chuť posunout se zase o kus dál. V novém bydlení se budou mnohem více spoléhat sami na sebe, než na pomoc od ostatních.

Dva byty na Klatovské využijí lidé z centra ve Zbůchu

„Už nepotřebují tak velkou pomoc, postačí jim naše terénní a ambulantní činnost. Budou bydlet v bytě, ve kterém budou mít na své jméno podepsané nájemní smlouvy s městem,“ vysvětlil Petr Moravec.

Dva městské byty na Klatovské třídě bude nově využívat Centrum pobytových a terénních sociálních služeb Zbůch. Jeho ředitel Petr Štainigl uvedl, že podobné byty mají v Plzni i mimo ni.

„Je to pokračování našeho strategického cíle, aby lidé, kteří už nepotřebují intenzivní rehabilitaci ve Zbůchu, mohli žít mimo něj. Jsou to třeba ti, kteří se i se svými omezeními učí například na zahradníky a pak si najdou práci v zahradnictví, zoologické zahradě nebo různých institucích,“ shrnul Štainigl. Část takových bytů centrum vlastní, část si jich pronajímá.

Ve dvou velkých bytech na Klatovské třídě, s jejichž pronájmem pro centrum ze Zbůchu nyní souhlasili plzeňští radní, bude bydlet dohromady šest klientů.

„Bude tam pracovník, který jim bude pomáhat v pracovním zapojení, v osobních věcech i s finanční gramotností. Jsou to lidé, kteří už dříve v běžném životě byli. V současné době žije v bytech mimo centrum ve Zbůchu asi 45 až 50 klientů,“ vypočítal ředitel Štainigl. Jsou to vesměs lidé, kteří mají různý stupeň zdravotního a mentálního postižení.