Po roce 2015 by výherní přístroje měly být v Plzni jen na místech, kde s tím radnice bude vyslověně souhlasit.

Po roce 2015 by výherní přístroje měly být v Plzni jen na místech, kde s tím radnice bude vyslověně souhlasit. | foto: MF DNES

Plzeň přiškrtí hazard, vyhradí mu jen vybraná místa

  • 10
Po roce 2015 by se měla Plzeň zbavit většiny hazardních přístrojů, které dnes stojí v hernách a restauračních podnicích. Udržet by se mohly jen tam, kde nebudou zakázány. Taková místa sice ještě nejsou určena, ale radní tří velkých městských čtvrtí už řekli, že chtějí na svém území hazard vymýtit zcela.

"V lednu bude vyhláška hotová, ale ještě není jisté, jestli bude platit v lednu nebo v únoru," prohlásil městský radní pro bezpečnost Robert Houdek (ODS).

Hazardní přístroje v posledních letech zamořily některé oblasti zejména v centru krajské metropole. Například Kollárova a Husova ulice jsou tím již proslulé.

Jenom na území centrální městské části je dnes evidováno 467 hracích přístrojů a přes 1 800 loterijních videoterminálů. V jiných čtvrtích je jich podstatně méně. Například na Doubravce je 116 hracích přístrojů a 75 videoloterijních terminálů.

Nová vyhláška proti hazardu má vzniknout na základě požadavků vedení čtvrtí. Měly by říci, jak si omezení představují. Úřady tří ze čtyř velkých částí města - Slovan, Lochotína, Doubravky - chtějí, aby hazard z jejich území zmizel úplně.

Starosta centrálního obvodu pobouřil opozici

Vedení centrální části Plzně, kam spadají i Bory a Skvrňany, ale pouze požaduje, aby byly hazardní přístroje zakázány v okruhu sto metrů od škol. Opozice za to starostu Jiřího Strobacha (ODS) kritizuje. Tvrdě navíc odsuzuje, že starosta stál za propagačním článkem v tisku, kde bylo uvedeno, že provoz hazardních přístrojů je podnikání a to zakázat nelze.

"Je lepší toto podnikání snášet s možností účinné kontroly a trpět ho v místech, kde bude nejméně vadit," napsal Strobach.

Opoziční zastupitelé vyjádření označili za skandální a dokonce prosadili, aby kontrolní výbor prověřil, jak Strobachův úřad nakládá s penězi na propagaci. "Tohle není razantní omezení hazardu," hodnotil Strobachovy plány Ondřej Ženíšek (TOP 09). "Pokud starosta sdělí, že hazard je jen podnikání, jako každé jiné, tak jsem zděšen, je to otřesné," prohlásil Vladimír Duchek (Pravá volba).

"Úplný zákaz nikdy nevedl k ničemu dobrému," bránil se Strobach.

"Hrací automaty jsou zlo. To víme všichni," reagovala bývalá starostka městské části Jaroslava Maříková (Občané.cz.). Michal Vozobule (TOP 09) řekl, že pokud starosta využívá peníze na propagaci k takovým vyjádřením, neměl by na to žádné peníze dostávat.

Jiří Strobach pak jakoby se probudil a brojil proti hazardním přístrojům "Odsuzuji tento způsob podnikání. Nechci na svém území herny. Já jen informuji občany o rozhodnutí orgánů městského obvodu," tvrdil starosta.

Nulová tolerance se vyplatí

Politici, kteří vyhlásili nulovou toleranci hazardu jsou přesvědčeni, že se to vyplatí, i když úřady přijdou o příjmy od provozovatelů heren. "Vyhláškou zamezíme patologickým jevům s tím spojených - kriminalitě a gamblerství. Nemluvě o celkovém zvýšení hodnoty a atraktivnosti lokalit, kde se herny nyní nacházejí," uvedl místostarosta Slovan Jan Fluxa (TOP 09).

Radní Robert Houdek připomněl, že pokud začne platit vyhláška proti hazardu, neznamená to, že hrací přístroje a terminály zmizí z ulic Plzně okamžitě. "Je tam minimálně tříletá ochranná lhůta pro ty stávající," upozornil Houdek. Pokud by ovšem chtěl někdo mimo vymezená území nově provozovat hazardní přístroj, měl by smůlu.

Radní se neobává, že podnikatelé se budou před přijetím vyhlášky snažit uvést do provozu na poslední chvíli co nejvíc nových hazardních přístrojů. "Není to tak jednoduché. Pokud se dnes někdo rozhodne, že chce vybudovat hernu, tak to za pár týdnů nestihne," konstatoval Houdek.