Lesní mateřská školka Větvička je první svého druhu v Plzni. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeň má první lesní mateřskou školku, jmenuje se Větvička

  • 2
Teprve necelý měsíc funguje v Plzni první lesní mateřská školka. Od ostatních mateřinek se liší zejména v tom, že děti tráví velkou většinu času venku a to za každého počasí. Plzeňská lesní školka se jmenuje Větvička a sídlí v arboretu Sofronka v Bolevci.

Po republice je už více než třicet lesních školek, ale v Plzni je zatím jediná. U zrodu školky stála Veronika Formánková, která je nyní její koordinátorkou. Pětatřicetiletá maminka řešila loni problém, který má v Plzni řada rodičů. Pro tehdy tříletou dceru Julii nemohla sehnat místo v mateřské školce. Byla totiž na rodičovské dovolené se synem, což snížilo její šance se žádostí uspět.

Formánková se rozhodla problém vyřešit originálně. Spolu s dalšími lidmi otevřela alternativní mateřinku - lesní školku Větvička. 

Hlavní myšlenkou lesních školek je být s dětmi venku za každého počasí.
"Obrátila se na mě Martina Nováková se svou kamarádkou. Martina viděla reportáž o podobné školce v Německu. Chtěly otevřít něco podobného i u nás," říká Formánková. "Mně se ta myšlenka školky v přírodě zalíbila," dodává.

Větvička zatím funguje tři dny v týdnu

Větvička otevřela nedávno, přesně 21. března. Nyní funguje tři dny v týdnu, vždy od 8 do 12 hodin. "Jsme zatím limitovaní tím, že na rozdíl od dalších lesních školek nemáme žádné zázemí. Někde mají srub, někde maringotku," přibližuje Formánková.

Zmíněné zázemí ale podle ní v žádném případě neslouží k tomu, aby v něm děti trávily hodně času. Je určeno například k převlékání, ohřátí v případě nepříznivého počasí či k uskladnění věcí.

Větvička by měla získat svou maringotku v nejbližších měsících, Formánková věří, že v září by tak mohla zahájit běžný provoz. "To zatím nejde, děti třeba nemají po obědě kde spát," vysvětluje. Nyní navštěvuje Větvičku sedm dětí.

Kluci a holky si v lesní školce osvojují dovednosti, které by získali i ve standardní mateřské škole. "Malujeme vodovkami, hrajeme míčové hry, učíme se pracovat s nůžkami," vysvětluje Formánková s tím, že díky pobytu na vzduchu využívají co nejvíce přírodních materiálů a her v přírodě. "Program přizpůsobujeme konkrétnímu ročnímu období. Nyní se třeba věnujeme pozorování ptáků," popisuje koordinátorka Větvičky.

Zpravidla každý měsíc se koná slavnost spjatá s tradičními oslavami ročních období. A co se děje, pokud prší? "Jsme s dětmi normálně venku, jen mají pláštěnky," říká Formánková.

Děti se scházejí v osm hodin na železniční stanici v Bolevci, program končí obědem. Měsíčně rodiče za školku zaplatí 2 100 korun.

Ve Větvičce pracují tři pedagogové, z toho dva jsou vždy ve školce. "Pracují s obrovským nasazením, to celému projektu opravdu velmi pomáhá," pochvaluje si Formánková, která plánuje, že až povyroste její syn a začne do školky také chodit, bude ona sama ve Větvičce pracovat i jako pedagog.

Než odešla na mateřskou dovolenou, byla koordinátorkou komunitního sdružení Koš na 1. základní škole v Plzni. Má také zkušenost s dětským divadlem.