Pamětní kniha plzeňské radnice.

Pamětní kniha plzeňské radnice. | foto: Město Plzeň

Plzeň má novou pamětní knihu z kůže a ručního papíru. Stála 30 tisíc

  • 4
Mimořádnou knihu pořídil primátor Martin Baxa pro plzeňskou radnici. Není z knihkupectví, ale z papírenské manufaktury ve Velkých Losinách. Že se nejedná o knihu ledajakou, dokládá i její cena 30 tisíc korun. Jedná se o pamětní knihu, do které se budou zapisovat lidé při mimořádných událostech v historii města.

Podobné knihy jsou už v městském archivu tři a dokladují historii města od roku 1950. V současnosti používaná pamětní kniha slouží od roku 1994 a obsahuje podpisy nejvýznamnějších osobností, které Plzeň navštívily.

První zápis z roku 1994 patří účastníkům akce Den PEN klubu, která se konala v rámci 2. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo. "Záznam je podepsán Václavem Havlem, Pavlem Tigridem, Jiřím Stránským, Tomem Stoppardem...," vyjmenovává Běla Zelenková z kanceláře primátora. Podpis Václava Havla se objevuje v knize vícekrát, stejně jako autogram současného prezidenta Václava Klause.

Do knihy se mimo jiných zapisovali lidé, kteří získali některé z městských ocenění. Držitel Ceny 1. června z roku 2003 novinář a nynější senátor Jaromír Štětina v knize například uvedl: "Jsem pyšný, že tuto cenu dostávám právě z Plzně. Lidská statečnost nezáleží na tom, zda se odehrává na frontách - je totiž věcí lidského štěstí."

Nová kniha počká na první zápis v trezoru

Nová pamětní kniha byla vyrobena podle nyní používané knihy. Přebal knihy tvoří kožená vazba o rozměrech 440 x 320 milimetrů. Kůže je přírodní hovězina, uprostřed čelní desky má vsazený kovový reliéf - otisk historické pečetě města Plzně, rohy zdobí mosaz. Knihu tvoří 250 listů ručního papíru barvy slonová kost.

"Při zadání do výroby jsme dbali na to, aby se knihy co nejvíce podobaly, protože vznikají za stejným účelem: uchovat pro příští generace část historie našeho města," uvedl primátor Martin Baxa.

Současnou Pamětní knihu města Plzně zatím tvoří na sto šedesát záznamů. Jsou nejen v českém jazyce, ale i ve slovenštině, angličtině, japonštině, němčině nebo ruštině. Nová kniha se svého prvního zápisu dočká zanedlouho. Do té doby bude uložena v trezoru.