Plzeňský útočník Dominik Kubalík překonává Jaroslav Januse v brance Litvínova.

Plzeňský útočník Dominik Kubalík překonává Jaroslav Januse v brance Litvínova. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Plzeňští hokejisté zdolali mistra i potřetí, výhru zajistil Svoboda

• 1
Angažování útočníka Tomáše Svobody na hostování z Brna se zatím hokejové Plzni vyplácí náramně. V minulém kole podpořil výhru Škody v Olomouci gólem a asistencí, v pondělí si Svoboda připsal vítězný gól v bitvě proti Litvínovu. Za stavu 1:0 vyrazil v 51. minutě do brejku s Hrňou, první střelu mu brankář Janus vyrazil, ale na dorážku už byl krátký. Tohle vedení už domácí neztratili, až v závěru výsledek zkorigoval na 1:3 prudkou ranou Hořava.

„Tomáš je velmi kvalitní hokejista. V Kometě nehrál a jsme rádi, že se našemu vedení tenhle tah po zranění Schleisse povedl. Věřili jsme, že ho stačí jen nastartovat a je skvělé, že se to povedlo,“ mínil po výhře 2:1 Ladislav Čihák, asistent hlavního trenéra HC Škoda.

Plzeňskou arénu zaplnilo 6 525 diváků, což je po derby s Karlovými Vary v úvodním kole nejvyšší návštěva sezony. A už po deseti minutách domácí fanoušci explodovali. Bližňák se protáhl do brejku, puk mu utekl a vyjíždějící gólman Janus jej chtěl odpálit. Jenže trefil znovu plzeňského útočníka a ten z úhlu pohotově napálil kotouč na branku. Vracející se Janus si jej vzápětí nešťastně srazil do branky.

„Tenhle gól byl z kategorie kuriózních,“ povzdychl si litvínovský kouč Radim Rulík. Januse se ale zastal jeho plzeňský protějšek Machovský. „Já už jsem takhle také párkrát namazal... Byla to první třetina, pro Litvínov žádná zásadní komplikace. Jinak Janus chytal parádně, určitě převyšoval ostatní,“ prohlásil Matěj Machovský.

I on sám chytal parádně, dlouho držel čisté konto. Ve druhé třetině mu pomohla i pravá tyč po střele Guly v přesilové hře. Jinak ale na hru v početní převaze mohli žehrat hlavně Plzeňští. Dvakrát měli dlouhou výhodu 5 na 3, ale promarnili ji. „Litvínov to ve třech ubránil skvěle,“ uznal asistent Čihák.

Hru v oslabení však zvládala i Plzeň, hlavně zkraje třetí části mohli hosté srovnat ve třech přesilovkách, ale neuspěli. „Byl to těžký zápas, nechtěli jsme nic podcenit, navíc přišla spousta lidí. Věděli jsme, že moc gólů nepadne, dnes se k nám přiklonilo i štěstí,“ mínil útočník Škody Michal Poletín.

Mistra srazil do kolen už zmíněný gól Svobody, až 54 vteřin před koncem odčaroval Machovského neprůstřelnost Hořava. Ale víc už Litvínov nestihl. „Chceme lidem poděkovat, atmosféra byla parádní,“ vzkázal fanouškům Machovský.