Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Plzeň chce měnit pravidla pro svoz odpadu, zdražení nemá být veliké

  • 3
Plzeňská radnice podniká další pokus dotáhnout do konce změny v systému svozu odpadu ve městě. Přinese zavedení poplatků, které dnes neexistují. Pravděpodobně se v důsledku toho lidem odvoz odpadů prodraží, ale zástupci města tvrdí, že by nárůst neměl být velký.

Podstatou odpadové revoluce je to, že se o odvoz odpadů začne starat město a lidé mu za to zaplatí. Dnes si tyto záležitosti vyřizují majitelé budov se svozovými firmami.

Nový systém bude organizovat městská firma Plzeňské komunální služby. Ta chce do konce roku vyhlásit veřejnou zakázku na svoz. Až bude známa vysoutěžená cena, mají zastupitelé schválit vyhlášku a určit, kolik se bude platit. Tím by se zavedly nové poplatky.

Co se bude dít kolem odpadů

1. město vypíše veřejnou zakázku na svozu odpadu

2. z nabídky vybraných firem bude zřejmé, jak bude systém nákladný

3. radnice schválí vyhlášku o novém poplatku za odvoz odpadu

4. poplatek se bude týkat všech obyvatel města

5. správci budov si budou moci určit velikost nádob na odpad a četnost svozu, což by se mělo odrazit ve výši poplatku

6. podle dosavadních předpokladů by se cena za odvoz odpadů neměla ve srovnání s dneškem lidem prodražit o víc než deset procent

7. organizaci systému budou mít na starost Plzeňské komunální služby

8. nový systém se může naplno rozjet v roce 2013

Vypadá to jednoduše, ale je to záležitost, na které radnice pracuje přes deset let. Je to mimo jiné důsledek toho, že část politiků odpadovou revoluci odmítá jako zbytečný nesmysl. "Říkal jsem, že se nám to nepodaří udělat. Po dvanácti letech jsme tam, kde jsme byli," prohlásil šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger.

Zastánci změny ale upozorňují, že Plzeň je už v Česku poslední větší město, kde radnice svoz odpadů nepřevzala, ač by podle zákona měla. "Město je vlastník odpadu. Snažíme se naplnit, co nám zákon ukládá," argumentoval náměstek primátora Petr Rund (ODS).

Nový systém by měl například omezit vznik černých skládek a zlepšit organizaci úklidu odpadu. Kritici tvrdí, že se to nikde nesplnilo a pouze narostly výdaje městské správy.
Změnu systému svozu odpadu v Plzni ale nebrzdí jen dohadování konšelů. Zkrachovaly totiž už dva pokusy zadat veřejnou zakázku na svoz odpadů. Uchazeči proces výběru napadli, zpochybnili, a proto se musí dělat znovu.

I proto nyní finanční výbor vedený Šnebergerem zastupitelům navrhl, aby Plzeňské komunální služby, které mají nový systém organizovat, zrušili nebo našli pro společnost smysluplnou činnost. Opozice kritizuje, že komunální služby nechaly udělat analýzu, ze které není zřejmé, zda je lepší, aby odpady sváželo město nebo soukromé firmy. Vedení města přitom externí firmy doporučuje. Náměstek Rund tvrdí, že je to výhodnější, než aby to provádělo město. "Nechme to vysoutěžit, ať se společnosti poperou o trh," řekl.

Ředitel Plzeňských komunálních služeb Petr Baloun doufá, že tentokrát se podaří už veřejnou zakázku dotáhnout do konce. "Chtěli bychom ji vypsat do konce roku," uvedl Baloun. Ten předkládá, že na konci příštího roku už by mohli zastupitelé schválit vyhlášku, která určí pravidla pro nové poplatky za odpady.

A jaká je představa o přímém dopadu změn na obyvatele města? Baloun nečeká dramatický nárůst poplatků a domnívá se, že pokud se zvýší, pak to bude do deseti procent. "Výše poplatku bude záviset na velikosti nádob na odpad a četnosti svozu. Pořád si tak správce domu bude moci ovlivnit, kolik se tam bude platit," konstatoval Baloun.

Dnes lidé za odvoz v Plzni platí od zhruba 400 do 900 korun na osobu ročně.