Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Romana Navarová, iDNES.cz

Obvodní radnice Plzeň 1 dostala pokutu za rozdělování zakázek

  • 5
Pokutu ve výši 150 tisíc korun musí zaplatit obvodní radnice Plzeň 1 za to, jak v minulých letech zadávala veřejné zakázky na údržbu zeleně na území městské části. Sankci radnici vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Hlavní argument pro udělení pokuty byla skutečnost, že úřad zakázky v letech 2010 až 2014 rozděloval na více menších, aby nedosáhly zákonného limitu dvou milionů korun, a byly proto považovány za samostatné zakázky malého rozsahu. Za uvedené období jich bylo zadáno celkem 38. Získávaly je firmy Asagaj, Oštěp Plzeň, Versado nebo AVE CZ.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve svém závěru uvedl, že taková praxe mohla ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Podstatná byla totiž skutečnost, že se na zakázky nevypisovala otevřená soutěž. Úřad místo toho vybíral z nabídek pouze několika oslovených firem.

Tuto praxi v minulém volebním období jako odporující zákonu o veřejných zakázkách kritizoval tehdejší předseda Kontrolního výboru zastupitelů městské části Michal Vozobule z opoziční TOP 09.

Vedení městského obvodu v čele se starostou Miroslavem Brabcem z ČSSD a místostarostou Jiřím Uhlíkem (tehdy ODS) sporný postup hájilo.

Případem se zabývali i policisté, kteří věc odložili se zdůvodněním, že nevznikla žádná škoda.

Rada městské části už dříve navrhla, aby obvod pokutu zaplatil a vzdala se možnosti se proti verdiktu odvolat. Tento návrh ve středu schválilo také zastupitelstvo obvodu.

Opoziční TOP 09 požaduje, aby bylo určeno, kdo tím způsobil městské části škodu, a pak by dle zástupců TOP 09 úřad měl uplatňovat náhradu škody.

Starosta Miroslav Brabec ale tvrdí, že sporný postup zadávání zakázek nebyl protizákonný.

Michal Vozobule ale ve verdiktu ÚOHS vidí jasný důkaz, že měl pravdu. „Potvrzuje se, že docházelo k brutálnímu dělení veřejných zakázek, aby vždy byly do dvou milionů. Tímto způsobem bylo na městském obvodu rozděleno 50 až 60 milionů korun,“ prohlásil Vozobule.

Ten pokládá za absurdní, když radní městské části dospěli k závěru, že se proti rozhodnutí ÚOHS nebudou bránit. „Dřív nás zasypávali prohlášeními: My jsme nic neprovedli, všechno je v pořádku. Přesto se teď rozhodli, že se neodvolají,“ uvedl Vozobule.

Domnívá se, že by nyní záležitost znovu měli posoudit policisté. „Dřív říkali, že nenastala žádná škoda. Rozhodnutí o pokutě ale už nabylo právní moci a je tady tedy škoda 150 tisíc. Budeme požadovat, aby se zjistilo, po kom ji městský obvod bude vymáhat a kdo je za to politicky odpovědný. Z hlediska zákona o veřejných zakázkách je celá věc obrovský průšvih,“ sdělil Michal Vozobule.

Nepochybili jsme, trvá na svém starosta

Starosta Miroslav Brabec trvá na tom, že vedení městské části v minulém volebním období při zadávání zakázek nepostupovalo proti zákonu. „Já osobně si myslím, že jsme nepochybili,“ reagoval.

Brabec také řekl, že si myslí, že sekání trávy nemělo být soutěženo jako velká zakázka. „Ten obvod je velký, jedná se o 120 hektarů, je to složité. Obě možné cesty měly své výhody a nevýhody,“ řekl.

Navíc prý je možné, že velká zakázka by ve výsledku stála úřad víc než řada malých. Starosta se odvolává na to, že jeho úřad platil za sekání trávy jedny z nejmenších cen ve srovnání s jinými městskými obvody.

Proč se tedy radní městského nechtěli odvolat? „Někdy ani není lepší možnost, než pokutu uhradit. A myslím, že částka 150 tisíc není úplně tragická. Proto jsme se rozhodli proces ukončit tím, že tu částku zaplatíme,“ sdělil Brabec.

Praxe, kterou zpochybnil ÚOHS, se už v městské části nepoužívá. „Letos se už tyto zakázky zadávají otevřeným způsobem,“ konstatoval Vozobule.