Zaparkovat u Okresního soudu Plzeň-město už není problém. Od 14. března se tady...

Zaparkovat u Okresního soudu Plzeň-město už není problém. Od 14. března se tady totiž za parkování platí a uvolnily se tak desítky míst. (16. března 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Placené parkování vyhnalo auta z ulic u plzeňského hlavního nádraží

  • 25
Ulice mezi budovou okresního soudu a železniční poliklinikou v Plzni se po zavedení placeného parkování proměnily. Zatímco dříve byly ráno ve všedních dnech plné aut, teď je tu volných míst dost. Na placené parkování si ale stěžují pacienti polikliniky.

Za parkování se v ulicích kolem „Hamburku“ platí od pondělí, hodina stojí deset korun. Hned následující den stálo ráno v okolí budovy soudu asi patnáct aut. Ulice mezi soudem a hotelem Angelo byla úplně prázdná. Ve středu se situace opakovala.

Šéf společnosti Parking Plzeň Martin Pytlík řekl, že úplně stejně se chovali motoristé i v minulosti, když se ve městě rozšiřovaly zóny placeného parkování.

„Za pár týdnů, za měsíc nebo o něco déle, začne parkujících aut v těchto ulicích zase přibývat. Hodně časté jsou případy, kdy lidé až po zavedení placeného stání začínají řešit parkovací karty. Mnozí si kvůli tomu teprve tehdy mění občanské průkazy, aby v nich měli skutečné bydliště kvůli získání rezidenční karty. Ani v této nové zóně to není výjimkou,“ potvrzuje Pytlík.

Podle něj teprve až v tomto týdnu začaly firmy a instituce z oblasti zjišťovat, jaké mohou mít jejich zaměstnanci parkovací karty, co vše pro jejich pořízení potřebují a kolik je to bude stát.

Na placení parkovného dohlížejí strážníci. Zatím na auta bez lístků nenasazují botičky, ale dávají upozornění za stěrače.

„Od pondělí do středečního poledne hlídky v nově zpoplatněných zónách vypsaly na třicet výzev,“ uvedla mluvčí strážníků Jana Pužmanová. Nikdo z oslovených však nechce upřesnit, od kdy začnou strážníci rozdávat pokuty.

Na placené parkování si stěžují pacienti polikliniky

Ředitel plzeňské železniční polikliniky Jiří Fojtík řekl, že od pondělí si na placené parkování stěžovaly spousty pacientů.

„Plně chápu snahu města tlačit auta z centra, aby do něj lidé nejezdili auty. Myslím si ale, že kdyby zůstaly tři ulice kolem polikliniky nezpoplatněné, byl by to pro pacienty obrovský přínos. Jsme na samé hranici území, kde se platí, navíc jsme odloučená lokalita. Všechny komunikace kolem využívají zejména pacienti,“ říká Fojtík.

„Sledovali jsme to. Přes den se tu auta nakupí, večer jsou vesměs parkovací místa prázdná. Jen pro představu. Každý rok poskytujeme péči 42 tisícům konkrétních pacientů, část z nich k nám přijde v jednom roce i několikrát. Zejména mimoplzeňským mnohdy nezbývá nic jiného, než přijet autem,“ vypočítal Fojtík.

Ze statistik polikliniky vyplývá, že jen čtvrtina jejích pacientů bydlí v okrese Plzeň-město.

V oblasti je celkem 326 zpoplatněných parkovacích míst

Pacienti sice mohou využívat i bezplatné parkoviště pro asi šedesát aut na pozemcích, které nepatří městu, ale prakticky na něm nezaparkuje téměř nikdo.

Je to proto, že nyní na něm častěji než v minulosti stojí vozidla, jež podle všeho patří lidem z blízké ubytovny.

„Auta začala přibývat. Nechal jsem to aktuálně spočítat, takových vozů tam bylo ve středu ráno už čtrnáct,“ podotkl Fojtík. Některé z vozů nemají ani české registrační značky.

Pokud lékaři z polikliniky dojíždějí do práce auty, parkování v této zóně je měsíčně přijde na zhruba čtyři tisíce korun.

Do nově zpoplatněné zóny patří oblast od Nádražní ulice u budovy soudu přes parkoviště podél pivovarské zdi u silničního průtahu městem až po oblast železniční polikliniky.

Dohromady je v ní 326 zpoplatněných parkovacích míst a 23 parkovacích automatů, které přijímají mince i bankovky. Platit se dá i kreditem z elektronické peněženky Plzeňské karty. V zóně zatím nejsou vyznačené oblasti pro majitele rezidentských parkovacích karet.