Hlavní líčení v případu daňových podvodů u Krajského soudu v Plzni. Na snímku...

Hlavní líčení v případu daňových podvodů u Krajského soudu v Plzni. Na snímku obžalovaní (zleva) Martin Uher, Pavlína Nováčková, Jiří Bruner, Daniel Tetzeli a Lenka Zahrádková. (11. leden 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Soud otevřel obří daňové úniky, obžalovaný je i bývalý Pitrův právník

  • 3
Krajský soud v Plzni v pondělí otevřel jeden z největších odhalených případů nezaplacených daní za prodané pohonné hmoty. Stát škodu vyčíslil na téměř půl miliardy korun. Mezi pěti obžalovanými je i právník Daniel Tetzeli, který v minulosti zastupoval podnikatele Tomáše Pitra.

V kauze obřích daňových úniků z let 2004 až 2006 jsou kromě Tetzeliho obžalovaní ještě podnikatelé Martin Uher a Pavlína Nováčková, dále účetní Lenka Zahrádková a podnikatel Jiří Bruner.

Podle spisu byli hlavními aktéry Uher a Nováčková, kteří šéfovali firmám v Plzni a Berouně. Ty po stovkách cisteren dovážely do České republiky pohonné hmoty a ty pak prodávaly čerpacím stanicím. Z utržených peněz ale firmy nezaplatily plnou výši spotřební daně a daně z přidané hodnoty.

Uher s Nováčkovou v pondělí odmítli u soudu vypovídat. Ani při výsleších na policii téměř nikdy nic neřekli. „Žádného trestného činu jsem se nedopustil,“ tvrdili oba už v přípravném řízení.

Než došlo na placení daní, utržené peníze z účtů zmizely

Podle žalobce Vladimíra Trýzny začal s nákupy i dovozy pohonných hmot ze zahraničí Martin Uher a jeho firma Solitor, později následovala jeho další firma Redost. Když i ta měla problémy s placením daní, paliva začala podle spisu dovážet firma Pavlíny Nováčkové.

„Od samého počátku jednali obžalovaní podle připraveného scénáře. Dovezené zboží prodávali v České republice za cenu, ve které byly spotřební daň a daň z přidané hodnoty. České republice ale znemožnili výběr daní,“ uvedl Trýzna.

Princip daňových podvodů byl jednoduchý. Firmy přesně podle zákona složily jistiny pro dovoz paliv v minimální vyžadované výši a úřadům nahlásily, že dovozy pohonných hmot nebudou vysoké. Proto firmy nemusely podávat přiznání k daním každý měsíc, ale jednou za čtvrt roku. Do republiky ale za tu dobu přijely stovky cisteren.

Z obžaloby vyplývá, že než došlo k fyzickému placení daní, utržené peníze na účtech firem už nebyly a následným vymáháním se stát dostal jen ke zlomku dlužné sumy.

Podnikatel Tomáš Pitr.

Mezi obžalovanými je i advokát Daniel Tetzeli, který v minulosti hájil podnikatele Tomáše Pitra. Ten si odseděl čtyři roky za daňové úniky.

Tetzeliho státní zástupce viní, že se podílel na zastírání původu peněz pocházejících z trestné činnosti. Jeho obvinění se točí kolem vymáhání pohledávky ve stovkách tisíc eur pro společnost obžalované Pavlíny Nováčkové.

„Zcela odmítám obžalobu. Advokátem jsem od roku 2003, za celou dobu činnosti na mě nebyla jediná stížnost. Mojí věcí se zabývalo představenstvo advokátní komory i kontrolní rada advokátní komory. Bylo mi sděleno, že jsem nic neporušil, výkon praxe mi nebyl pozastaven,“ odmítl před soudem všechna obvinění Tetzeli.

Dvěma hlavním obžalovaným hrozí až deset let vězení, Tetzelimu, Zahrádkové a Brunerovi až osmiletý trest. Soud pokračuje výslechy svědků.