Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Odstávka v hutích Pilsen Steel se protáhne, finanční potíže přetrvávají

  • 0
Částečná odstávka, která začala v plzeňských hutích Pilsen Steel v únoru, nejspíš potrvá až do konce května. Vedení firmy se s odbory domluvilo, že stovky zaměstnanců zůstanou doma ještě tento a příští měsíc. Pobírat přitom budou osmdesát procent průměrné mzdy.

Uvedené skutečnosti potvrdil Deníku jeden ze zaměstnanců. Nepřál si být jmenován, protože vedení firmy prý nechce, aby se jakékoli informace dostávaly ven. Ani MF DNES se nepodařilo s vedením firmy spojit.

Společnost, která se před dvěma lety vyhnula konkurzu a prošla soudní cestou takzvanou reorganizací, se s hospodářskými problémy potýká již od roku 2011. Výroba se střídavě přerušuje a zaměstnanci zůstávají s částí platu různě dlouhou dobu doma.

Firma má problémy nejen s nedostatkem finančních prostředků na udržení výroby, ale i s dodavateli. Mnoho jich totiž po reorganizaci nechtělo s firmou nic mít.

Reorganizace totiž spočívala v tom, že věřitelé, kterým firma dlužila, přišli o 99 procent svých peněz.

„Reorganizace nebyla šťastné řešení, protože nevedla ke kýženému výsledku. Jediný, kdo na tom prodělal, byli věřitelé, hodně ztrácejí i zaměstnanci, protože dostávají jen část výplaty. Majiteli se toho moc nestalo,“ říká nyní předseda regionální rady odborového svazu Kovo Jindřich Brabec. Majitelem Pilsen Steel je vlivný ruský podnikatel Igor Šamis.

Důsledkem toho, co zažili před rokem věřitelé, v Pilsen Steel nepanují běžné obchodní vztahy. „Velká část firem totiž dodává jen za hotové,“ popsal obchodník jedné z dodavatelské firmy.

A co bude dál? „To neví odbory a zřejmě ani vedení firmy. Odbory nemohou nic víc dělat, protože firma je v obrovských ekonomických problémech,“ uvedl Brabec. Důkazem je podle něj dluh vůči státu na zdravotním a sociálním pojištění.

Na otázku, proč zatím nikdo nepodal návrh na insolvenci firmy, který předchází konkurzu, Brabec odpověděl, že zřejmě zatím nejsou pohledávky dlouhodobě nedobytné.

„Většina firem neplacení řeší až ve chvíli, kdy je pohledávka dlouhodobá a nedobytná. Když někdo nezaplatí do dvou měsíců, tak na něj obvykle nepodávají návrh na konkurz,“ řekl Brabec.

Insolvenční návrh by podle něj mohl podat stát potažmo ministerstvo práce a sociálních věcí. „Já jsem ale neslyšel o případu, kdy by stát kvůli neplacení zdravotního a sociálního pojištění podal návrh na insolvenci firmy,“ podotkl Brabec.

Kdyby nastalo hromadné propouštění, práci by hledalo 800 lidí

Někteří zaměstnanci už se poohlížejí po jiné práci. „Před několika lety jsem si chtěl udělat rekvalifikaci na svářeče, bylo to tehdy z dotací EU, ale pak jsem na ni nenastoupil, protože byly peníze na výrobu. Teď mě to ale mrzí, že rekvalifikaci nemám, protože budoucnost je nejistá,“ svěřil se osmapadesátiletý slévač, který hledá nového zaměstnavatele.

Zjistil prý na internetu, že v Praze a v Chebu nabízejí práci slévače, ovšem jen po dvou až třech lidech do malých provozoven.

„V budějovické slévárně teď nabírají lidi. Práci bych asi našel i ve Vítkovicích, nedávno hledali lidi také ve firmě v Sezimově Ústí, ale to je pro mě, který jde za několik let do penze, moc daleko,“ svěřil se muž.

Kdyby v Pilsen Steelu nastalo hromadné propouštění, práci by najednou hledalo přes 800 lidí. Ze statistik úřadu práce v Plzni vyplývá, že nejmenší problém by měli obráběči a další strojaři a část managementu, což čítá několik set lidí.

Potíže by ovšem nastaly pro technicko-administrativní pracovníky, kterých je ve firmě na 200, nebo slévače. Těch je kolem stovky. V dlouhodobě nezaměstnané by se mohli proměnit i pracovníci v pomocných profesích jako vazači na jeřábech.