Fakultní nemocnice v Plzni představila nový diagnostický přístroj PET/MRI, který používá klinika zobrazovacích metod. Na snímku úsekový radiologický asistent Radek Süss. (12. května 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nemocnice získala unikátní přístroj, zpřesní diagnostiku a sníží záření

  • 0
Klinika zobrazovacích metod Fakultní nemocnice v Plzni v úterý představila přístroj nazývaný PET/MRI, který má jako jediná ve východní Evropě. Zařízení zpřesní diagnostiku a při vyšetření se výrazně sníží dávky ionizujícího záření, jimž jsou pacienti vystaveni.

Přístroj PET/MRI by se dal nazvat „dva v jednom“. Slučuje totiž dvě zobrazovací metody, jejichž výhody se spojením násobí - radiologie reprezentovaná přístrojem MRI - tedy magnetickou rezonancí a nukleární medicína reprezentovaná takzvaným PET neboli pozitronovou emisní tomografií.

Klinika zobrazovacíh metod FN v Plzni používá nový diagnostický přístroj PET/MRI.

„Nejvýznamnější výhodou je podstatné snížení radiační zátěže. To se dá využít hlavně u některých skupin onkologicky nemocných, u nichž jsou při stanovení diagnózy, rozsahu onemocnění a pak při kontrole účinku léčby či sledování po jejím ukončení prováděna opakovaná vyšetření,“ uvedl primář kliniky zobrazovacích metod Jiří Ferda, podle kterého se to týká i nemocných s nádory varlat.

Přednosta kliniky Boris Kreuzberg zmínil i pacienty, kteří mají narušenou krvetvorbu, takže každé snížení ionizujícího záření je pro ně prospěšné.

Díky nízké dávce záření je přístroj PET/MRI výhodný i pro děti. „Navíc děti se při vyšetření často vrtí a přístroj umožňuje korekci pohybů,“ připomněl Kreuzberg.

Podle něj je PET/MRI další přístroj, o kterém plzeňští lékaři snili. „Když se ohlédnu, tak jsme vždy měli něco vysněného. V roce 1985 jsme získali CT neboli počítačový tomograf, v roce 1995 první magnetickou rezonanci MRI, za dalších deset let v roce 2005 PET/CT. A když se v roce 2009 sloučila ve fakultní nemocnici radiologie s nukleární medicínou, tak jsme toužili po tom, co je dnes naprostou špičkou světového vývoje v naší oblasti. Jsou to metody nejdražší, ale také vysoce přínosné pro pacienty,“ popsal Kreuzberg.

Přístroj také pomůže včas odhalit Alzheimerovu chorobu

PET/MRI podle Ferdy nahradí vyšetření, u kterých se dosud často používala kombinace zobrazení pomocí obou starších zobrazovacích metod.  „PET/MRI zjednoduší předoperační zobrazení rozsahu a chování nádorů mozku nebo dutiny ústní, ale i přesné předoperační posouzení rozsahu postižení prsu karcinomem spolu s možností posouzení, zda nejsou přítomny metastázy. Nesmíme opomenout ani výhody v zobrazování pánevních nádorových onemocnění - nádorů dělohy nebo konečníku a zejména karcinomu prostaty,“ podotkl Ferda.

Dalšími oblastmi, ve kterých se PET/MRI nabízí jako velice efektivní, jsou neurologické choroby, zejména může přispět k včasnému odhalení Alzheimerovy nemoci, a dále k vyhledávání ložisek, která vyvolávají epilepsii.

PET/MRI bude přínosem i pro diagnostiku onemocnění srdečního svalu, například hodnocení životaschopnosti tkáně u nemocných s ischemickou chorobou srdeční.

Přístroj PET/MRI používají plzeňští lékaři zatím měsíc a dosud vyšetřili asi 95 lidí. „Podle konzultantů z Německa je to rekordní počet, ale my věříme, že až se přístroj zaběhne, pomůže ještě většímu počtu pacientů,“ řekl Kreuzberg.