Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Peníze lámou vůli vyhnat herny z Plzně. Tažení proti hazardu slábne

  • 7
Peníze jsou vždy "až" na prvním místě. V Plzni se to odráží i na ochabující snaze politiků výrazně omezit hazard, který dosud vynášel.

Například starosta Plzně-Doubravky Michal Chalupný (ČSSD) přiznal úvahy o tom, že by ve čtvrti zůstalo v provozu zhruba šest ze 12 heren. Přitom v Doubravce plánovali, že po roce 2014 bude v oblasti pouze jediná herna na okraji města v obchodní zóně za Ústředním hřbitovem.

Připomíná to příběh městské části Plzeň-Lochotín, kde původně chtěli zakázat všechny herny, ale nyní jich chtějí zhruba dvacet udržet. Zdejší úřad z provozu heren inkasuje zhruba 12 milionů korun ročně.

Starosta Doubravky tvrdí, že k úvaze o změně postoje k hazardu jej vedla informace, že město sníží městským částem příjmy. To má souviset s výpadkem asi sto milionů, které chtělo město získat zvýšením daně z nemovitosti. To však politici nedávno odmítli.

"Pokud bychom měli ztratit deset milionů, tak nám nezbude, než šest sedm heren povolit. Jinak nejsme schopni fungovat," prohlásil Chalupný.

Na začátku září bude zastupitelstvo města schvalovat změnu protihazardní vyhlášky. Ta se má upravit, protože Ústavní soud dal obcím možnost hazard regulovat hned, bez přechodného období, které mělo trvat do konce roku 2014.

Nejen od opozice, ale i z obvodů zní: rozhodnout mělo město

Radní Plzně pro bezpečnost Robert Houdek (ODS) tvrdil, že už od podzimu bude platit vyhláška povolující herny jen na vybraných adresách. Těch mělo být v Plzni 116 a nejvíce, zhruba 70 v centrální části města. Pouze zástupci městské části Plzeň-Slovany chtěli herny zakázat na celém území. Někteří z nich ale nechtějí urychlit zánik před konec roku 2014.

"S jedenácti miliony z provozu heren už počítáme v rozpočtu na příští rok," vysvětlil starosta  Lumír Aschenbrenner (ODS).

Protihazardní vyhláška Plzně obsahuje seznam adres, kde mají po roce 2014 zůstat herny, a vznikla na základě stanovisek městských částí. Lidé z vedení města to zdůvodňovali, tím, že většina peněz od provozovatelů končí v rozpočtu městských částí a ty tedy mají o regulaci rozhodnout. Mnozí jejich zástupci ale dnes tvrdí, že regulaci mělo vyřešit vedení města, aby měl systém jasný řád na celém území Plzně.

To tvrdí opoziční TOP 09, která prosazuje nejtvrdší postup. "Debata o regulaci hazardu je špatně nastavená. Je v tom chaos," prohlásil Michal Vozobule (TOP 09). Ten je přesvědčen, že město mělo slíbit obvodům peníze na jejich provoz bez ohledu na příjmy z hazardu. "Město má mít v regulaci hazardu hlavní roli a řídit ji i ekonomicky," prohlásil Vozobule.