Expozice skla bude zdarma otevřena v pátek od 15 do 19 hodin a pak ještě po oba víkendové dny. Od pondělí už se bude platit vstupné.

Expozice skla bude zdarma otevřena v pátek od 15 do 19 hodin a pak ještě po oba víkendové dny. Od pondělí už se bude platit vstupné. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Unikátní kolekce ze sklárny Lötz ukáže i kousky oceněné v Paříži

  • 0
Unikátní kolekce výrobků šumavské sklárny Lötz bude od pátku k vidění v nově opraveném pavilonu na zahradě muzea v Klatovech. Vystavované exponáty mají nevyčíslitelnou hodnotu a údajně jsou nejvýznamnější lötzovskou veřejnou expozicí na světě.

Sklárna Lötz kdysi sídlila v Klášterském Mlýně u Rejštejna na Klatovsku a fungovala v letech 1836-1947. Umění zdejších sklářů nyní připomíná expozice čítající asi 610 kusů nazvaná „Lötz, příběh inspirace“. 

Nejstaršími exponáty jsou ty z doby okolo roku 1890, které získaly cenu Grand Prix na světové výstavě v Paříží. Napodobují polodrahokamy onyx, malachit, karneol, a symbolizují první vzestup firmy Lötz.

„Sbírka je v evropském kontextu zcela ojedinělá. Exponáty ze soukromé sbírky vídeňského sběratele zahrnují období světového rozkvětu sklárny, to je přibližně od roku 1890 do roku 1920. Každý kus je originál. Sbírku má město zapůjčenou bezplatně,“ uvedla kurátorka expozice Jitka Lněničková.

Expozice skla

„Troufám si tvrdit, že svou kvalitou a výběrem vystavovaného skla je tato expozice v tuto chvíli nejvýznamnější lötzovskou veřejnou expozicí na světě. Pasovské muzeum má sice početnější expozici, ale složení této sbírky se snaží postihnout všechny dekory i tvary, všechny významné výtvarníky, kteří u Lötze byli, “ upřesnila kurátorka.

Soukromý sběratel, který se rozhodne dlouhodobě a nezištně zapůjčit svou sbírku k veřejné prezentaci, se prý najde jen vzácně.

„Je pro mě radostí, že mohu ukázat část svého životního díla široké veřejnosti právě tam, kde bylo kdysi významné centrum českého sklářství,“ prohlásil majitel sbírky Erich Lichtenwörther, který krásné sklo shromažďuje už více než třicet let a dál v tom pokračuje.

Pavilon skla, jak se nové prostory muzea nazývají, vznikl rekonstrukcí starého výstavního pavilonu za muzeem. Budova postavená v akci „Z“ v minulosti sloužila jako depozitář a ještě před tím sem lidé chodili obdivovat klatovské karafiáty.

Proměna objektu přišla Klatovy na 10,2 milionů korun bez DPH, pětaosmdesát procent nákladů pokryjí prostředky z dotací.