Zaparkovat v centru Plzně je problém. Obyvatelům a podnikatelům z Roudné by měly pomoci modré parkovací zóny.

Zaparkovat v centru Plzně je problém. Obyvatelům a podnikatelům z Roudné by měly pomoci modré parkovací zóny. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Lidé z Roudné budou parkovat jako Pražáci v modrých zónách

  • 26
Plzeňská Roudná se zanedlouho vyrovná lukrativním částem Prahy - ve způsobu parkování. Právě v téhle čtvrti by místní měli jako první z města parkovat nově, v takzvaných modrých zónách. Lidé, kteří tu bydlí či podnikají, by tak měli snáz najít volné parkovací místo.

Před 16 lety začalo centrum Prahy označovat parkovací zóny určené výhradně pro místní obyvatele a podnikatele modrými čarami na silnici. Kdo v téhle části města nebydlel nebo nepodnikal - a nekoupil si předem parkovací kartu a nechal auto v modré zóně, tomu strážníci nasadili botičku, nebo auto rovnou odtáhli. Parkovací automaty v těchto zónách nejsou.

Proč modré zóny právě na Roudné?

"Jakmile zdejší Kaufland zpoplatnil své parkoviště, najednou na Roudné začali parkovat mimoplzeňští, kteří sem jezdí za prací. Místní obyvatelé i podnikatelé si stěžovali, že kvůli těmhle autům, která jsou v ulicích celý den, nemají kde zaparkovat. Cílem je, aby místní mohli parkovat blízko svého bydliště nebo sídla firmy," vysvětluje Vladimír Tichý, místostarosta nejlidnatější městské části, do níž patří i Roudná.

Jak přesně by to po zavedení modrých zón mělo na Roudné vypadat, ještě není rozhodnuto. Jednou z možných variant je ta, že na jedné straně ulice bude modrá zóna, k parkování na druhé straně budou zapotřebí lístky z parkovacích automatů.

Zda začnou fungovat v roudenských ulicích parkovací automaty ve stejnou dobu jako modré zóny, bude záležet na právě skončeném výběrovém řízení na tyto přístroje. A také na tom, kdy výsledky soutěže vstoupí v platnost a kdy vítězná firma automaty dodá.

Parkovací karty pro modré zóny by měly patřit k těm levnějším

Náměstek primátora pro dopravu Miloslav Šimák potvrdil, že práce na projektu dál pokračují. "Očekáváme, jaký dopad bude mít vyznačení modrých parkovacích zón v ulicích. Jestli budou motivovat místní občany k nákupu parkovacích karet. Pokud o ně budou mít velký zájem, může dojít i k rozšiřování modrých zón," naznačuje Šimák.

Roudenští, se kterými MF DNES mluvila, se většinou shodují, že úspěšnost nového systému se bude odvíjet od ceny rezidentní parkovací karty.

"Pokud bychom si mohli parkování koupit a nebylo to drahé, bylo by to přínosné. Pokud bych ale měl za kartu platit horentní sumu, byla by to strašná nevýhoda," říká majitel autoškoly František Šimek, který na Roudné podniká i bydlí. Dodává, že když nyní nenajde místo na zaparkování hned napoprvé, objíždí blok a většinou se při dalším kole někde nějaké místo uvolní.

"Pokud tu budou modré zóny, pak tu asi pořád bude muset být četník s odtahovkou, protože vám i v modré zóně určitě zastaví někdo, kdo sem nepatří. Protože na Roudné sídlí hodně firem. Když tato auta odjedou, večer je tu místa na zaparkování dost. To si můžete i vybírat," popisuje Šimek.

Podle názoru místostarosty Vladimíra Tichého by parkovací karty do modré zóny pro Roudenské měly patřit ve městě mezi ty levnější. Nejlevnější parkovací karta v Plzni pro rezidenta nyní stojí 700 korun na jeden rok.