Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

V Klatovech zemřel při swoopingu parašutista, musel udělat chybu

  • 30
Parašutista z Dánska zahynul ve středu při nehodě, která se stala na letišti v Klatovech. Čtyřiačtyřicetiletý muž se tady věnoval takzvanému swoopingu, tedy vysokorychlostnímu přistávání s padákem. Případ vyšetřuje policie a také experti na zjišťování příčin leteckých nehod.

Tragédie se stala ve středu kolem 15. hodiny. Proč se seskok nepodařil, zatím není s jistotou potvrzeno. Velmi pravděpodobně se ale stalo to, že parašutista udělal chybu a nezvládl přistání ve vysoké rychlosti.

Vedoucí letového provozu klatovského letiště Zdeněk Sklenář pouze potvrdil, že parašutista skákal swooping. Další informace o případu novinářům neposkytl.

O život parašutisty bojovali záchranáři, kteří na místo povolali i vrtulník a snažili se muže resuscitovat. „Zranění ale byla tak rozsáhlá, že už se pacienta nepodařilo zachránit,“ řekla dispečerka krajské záchranné služby Lenka Ptáčková.

„Už jsme udělali expertizu hlavního padáku a můžeme vyloučit technickou závadu. Takže zbývá už jenom chyba pilotáže,“ sdělil Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod s tím, že šetření případu dále pokračuje. Experti mají k dispozici výpovědi svědků a také videozáznam seskoku.

Co je swooping

Parašutista při swoopingu skáče z letounu ve výšce asi 1 200 až 1 500 metrů a klesá do určitého místa. Pak padák z rychlosti, která je kolem 40 kilometrů v hodině, zvláštním manévrem zrychlí až na zhruba 130 kilometrů v hodině. V této rychlosti pak škrtne o vodní hladinu, nebo o zem. Měří se, jakou vzdálenost parašutista urazí v tomto nízkém letu nad zemí, hodnotí se také přesnost přistání a rychlost, kterou letí mezi dvěma vytyčenými body.

Podle Bejdáka byl parašutista zkušený, měl za sebou 1 500 seskoků. V pořádku měl také všechny dokumenty.

„Příčiny a okolnosti události vyšetřuje také kriminální policie,“ uvedla mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová. Podle jejích slov kriminalisté nařídili soudní pitvu zemřelého.

Swooping je vrcholová disciplína létání na padáku. „Skáče se na vysokorychlostních padácích. Je to v podstatě rozdíl jako jezdit běžným autem a jezdit ve ferarri. Nemůže to dělat každý,“ řekl už dříve v rozhovoru pro MF DNES člen reprezentace ČR a mistr republiky ve swoopingu z roku 2007 Jan Bartoš (celý rozhovor čtěte zde).

Při vysokorychlostním skákání zemřeli předloni na klatovském letišti tři parašutisté. Na tyto události reagoval Úřad civilního letectví, který nařídil některá opatření. 

„Týkají se hmotnosti parašutisty, jeho zkušeností  a hlavně měrného zatížení padáku,“ vysvětlil Bejdák. Podotkl, že tato opatření mají výsledky, protože během loňského roku se v Klatovech při swoopingu nestala ani jedna smrtelná nehoda, přestože se zde odehrálo přes tisíc těchto seskoků

„To, že se někdo při swoopingu zraní nebo zabije, je ale dáno tou náročností a při množství těch seskoků to nemůžeme vyloučit,“ doplnil Bejdák.

V Klatovech je jediné letiště v ČR, které má pro swooping speciální přistávací plochu a tato disciplína se tak zde dá provádět na profesionální úrovni. Proto právě sem míří většina parašutistů, kteří se swoopingu věnují. Konalo se zde i mistrovství ČR ve swoopingu. Manévr jako takový lze ale provádět kdekoli.