Hrad Švihov.

Hrad Švihov. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Památky v kraji otevřou už na Velký pátek, hrad Švihov láká na vyhlídku

  • 0
Výhled na údolí řeky Úhlavy, unikátní oltář nebo Archiv vůní. To jsou některé z novinek, které si na letošní sezonu přichystaly památky Plzeňského kraje. Letos přivítají návštěvníky dříve, než tomu bylo v minulých letech. Jejich brány se otevřou už na Velký pátek 25. března.

Vůbec poprvé budou veřejnosti zpřístupněna všechna patra věže švihovského hradu.

„Celková obnova trvala dva roky. Šli jsme spíše cestou zakonzervování věcí než jejich doplňování. Kdo třeba neviděl, jak vypadala fasáda dříve, asi by neřekl, že je opravená. Působí stejně, ale zabránilo se dalšímu rozpadávání a vlivu povětrnostních podmínek,“ vysvětluje kastelán hradu Lukáš Bojčuk.

Od nové sezony bude návštěvníkům přístupné i nejvyšší patro věže, odkud budou mít výhled na město a údolí řeky. Na sedmatřicet metrů vysokou dominantu hradu vede sto schodů.

Zámek v Nebílovech bude prezentovat největší kolekci obrazů barokního malíře Gottfrieda Libalta, která se nachází na českých zámcích.

Hned několik nových atrakcí si přichystali v plaském klášteře. „Po 230 letech se vrátí předměty, které z kláštera zmizely a byly zdánlivě ztracené. Jedním z nich je obraz svatého Václava v nebeské slávě od barokního malíře Jana Kryštofa Lišky,“ říká kastelán kláštera Pavel Duchoň.

Dílo bylo nalezeno v Plzni. „Obraz bude vystaven v knihovním křídle. Minimálně tento rok. Pokusíme se ale vyjednat dlouhodobější zápůjčku,“ dodal Duchoň.

Velkou vzácností je také želvovinový oltář opata Tyttla. „Ten zmizel někdy kolem roku 1786. Dostal se až do Strahovského kláštera. A po více než tříletém vyjednávání se nám ho podaří získat zpět do Plas,“ podotkl Duchoň. Oltář je nejspíše vytvořený podle návrhu slavného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla.

V kladrubském klášteře se zabydlí Archiv vůní, který nabídne expozici vonných látek, vůní a parfémů.

Kláštery v Plasích i Kladrubech by se dalších a ještě výraznějších novinek mohly dočkat v následujících letech. Národní památkový ústav se totiž uchází o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Každá z památek by mohla dosáhnout až na 124 milionů korun.

Na zámku Kozel se bude opravovat jízdárna

„Obnova by se týkala starého konventu, který by prodělal celkovou rekonstrukci. V novém konventu plánujeme opravu fasád,“ prozrazuje kastelán kladrubského kláštera Milan Zoubek. Projekt má název Život v řádu a měl by vést k otevření nových expozic.

Podobný rozsah by měly případné opravy i v Plasích. „Máme v současnosti vytvořena libreta k expozicím v konventu a prelatuře,“ konstatuje kastelán Pavel Duchoň.

Na letošní rok jsou na krajských památkách ve správě Národního památkového ústavu plánovány investice ve výši zhruba 40 milionů korun. Tou největší je obnova krovu, stropu a střechy jízdárny zámku Kozel. Ta si vyžádá více než 17,5 milionu korun.

Čtyři miliony korun by měla stát obnova oranžérie manětínského zámku, na zámku v Nebílovech se bude za téměř pět milionů korun opravovat schodiště a lodžie zadního zámku.