Za otravu pravděpodobně mohla vadná karma v koupelně jednoho z bytů. (Ilustrační snímek)

Za otravu pravděpodobně mohla vadná karma v koupelně jednoho z bytů. (Ilustrační snímek) | foto: HZS Zlínského kraje

V Plzni se od karmy přiotrávilo 25 lidí, muselo pro ně šest sanitek

  • 34
K hromadné otravě plynem v pátek večer spěchali záchranáři v Plzni. Oxidem uhelnatým se přiotrávilo 25 lidí, na vině byla nefunkční karma v jednom z domů na Plynární ulici. Jedenáct lidí včetně dětí muselo být převezeno do nemocnice.

„Důvodem intoxikace bylo využívání zemního plynu v malých nevětraných místnostech domu jako jsou koupelny a kuchyně, kdy došlo k uvolnění oxidu uhelnatého,“ řekla iDNES.cz mluvčí krajského úřadu Alena Marešová.

V několika domácnostech se přiotrávilo celkem 25 lidí. Záchranáři k nim vyrazili před půl jedenáctou večer. Na místě zasahovali tři lékaři a 11 záchranářů a řidičů z šesti sanitních vozů.

Všechny přiotrávené nájemníky domu vyšetřil lékaři speciálními přístroji, které měří hodnotu karbonylhemoglobinu, tedy množství oxidu uhelnatého navázaného na červené krevní barvivo.

„Nejvyšší hodnoty karbonylhemoglobinu byly naměřeny u dvou žen, okolo dvaceti procent. Obě byly od úvodu léčeny 100% kyslíkem a za probíhající léčby transportovány na Emergency Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Plzeň,“ dodala mluvčí Marešová.

V Plzni na Plynární ulici došlo k hromadné otravě pětadvaceti lidí oxidem uhelnatým.

Další čtyři dospělí a pět dětí s hodnotami karbonylhemoglobinu 5-8 % bylo převezeno do Fakultní nemocnice v Plzni na ambulanci dětské kliniky a interny.

„Poslední nemocný z celkového počtu jedenácti hospitalizovaných byl předán do nemocnice okolo jedné hodiny ranní,“ doplnila Marešová.

„Všichni už jsou doma. Hlavně u dětí bylo podezření na otravu, ale neprokázala se. To samé i u dospělých,“ řekl iDNES.cz v sobotu odpoledne administrátor Fakultní nemocnice v Plzni Petr Kozák.

Podle velícího důstojníka krajských hasičů převzala případ policie. Vyšetřuje, zda nešlo o obecné ohrožení nebo o zanedbání povinnosti správců městského domu nebo nájemců. Ti musí pravidelně kontrolovat plynové karmy na ohřev vody i komínové těleso.

“Zatím případ evidujeme pod trestným činem ublížení na zdraví z nedbalosti. Vyšetřování je v začátcích,“ řekl ČTK mluvčí policie Jan Koželuh. Nevyloučil, že se případ může překvalifikovat na obecné ohrožení. Na místě nebyla podle Koželuha zjištěna žádná technická závada ani cizí zavinění. „Plynaři budou muset provést revizní kontroly karmy i cest,“ uvedl. Podle informací ČTK šlo o závadu na spotřebiči.

V malém množství se karbonylhemoglobin (COHb) může vyskytnout i u zdravých osob. U obyvatel měst se většinou pohybuje kolem dvou procent, u silných kuřáků může stoupnout až na 10 % z celkového hemoglobinu. Kóma a smrt nastává při 60 až 80 %.