Penzisti oslaví zlatou svatbu. Alkohol, který pro hosty nakoupili, si raději

Penzisti oslaví zlatou svatbu. Alkohol, který pro hosty nakoupili, si raději nechají prověřit odborníky. | foto: Jitka Kubíková Šrámková, MF DNES

Senioři si nechali prověřit pití na oslavu. Báli se, že otráví rodinu

  • 21
"Máme strach, abychom neotrávili celou rodinu," svěřili se senioři, kteří si nechali otestovat osm lahví kořalky. Chtějí mít jistotu, že pití na oslavu zlaté svatby neobsahuje jedovatý metanol. Připojili se tak k desítkám lidí, kteří v pondělí využili nabídku vědců ze Západočeské univerzity v Plzni a zavalili je vzorky, které chemici zdarma otestují.

Senioři, kteří bydlí nedaleko Konstantinových Lázní, přivezli na katedru chemie pedagogické fakulty ve Veleslavínově ulici v Plzni osm láhví alkoholu. V prosinci a v lednu jej nakoupili na oslavu padesátiletého soužití. "A najednou propukla aféra, tak máme strach, abychom neotrávili celou rodinu," svěřili se manželé. 

"Oslavu máme 6. října, do té doby by měl být rozbor hotový," uvedla žena. K rozboru přivezla s manželem tuzemský rum, fernet, hanáckou vodku nebo božkovský rum.

"Zájem byl enormní, příjem vzorků jsme museli předčasně ukončit, protože limit byl kolem 150 vzorků a my jsme jich odebrali 170," vysvětlil Jaroslav Kadlec z výzkumného centra nových technologií Západočeské univerzity, které rozbory dělá ve spolupráci s katedrou chemie pedagogické fakulty. Kadlec z každé lahve odlil vzorek do malé lahvičky.

Příjem vzorků vědci sice naplánovali na dobu mezi dvanáctou a pátou hodinou odpolední, ale po druhé hodině už měli plno. "Bereme to jako službu veřejnosti. Je to naše iniciativa, protože tato služba není v regionu dostupná. Je pouze za úplatu a my ji provádíme zdarma," uvedl Kadlec.

Podle něj se jedná o informativní ověření, protože katedra není akreditovanou laboratoří. "Pokud bychom zjistili výskyt metylalkoholu, tak uvědomíme příslušné orgány. Zájemci o rozbor musí podepsat, že s tím souhlasí," vysvětlil ředitel centra nových technologií. Miroslav Holeček.

Žena přinesla i podezřelou hanáckou vodku

Rozbor jednoho vzorku vyjde podle Holečka na 200 až 300 korun. Během úterý se rozhodne, zda bude centrum v rozborech ještě pokračovat. Kdyby se akce prodlužovala, lidé by mohli nosit vzorky ještě ve středu.

Pondělní akci vědců stihla i důchodkyně z Plzně, která dorazila s lahví hanácké vodky. "Identickou láhev s nálezem metylalkoholu ukazovali v televizi. Etiketa je podezřelá tím, že je na ní napsáno hanácká vodka a u toho tuzemský, nějak mi to k sobě neladí," poznamenala sympatická žena.

Tuzemák, který dostal darem, přinesl také muž kolem padesátky z Klatov. "Lahev jsem dostal na předváděčce. Rum jsem dal manželce do těsta, ale ona říkala, abych ho dal raději zkontrolovat," uvedl muž.

Podle něj zorganizovali chemici bezvadnou akci. "Kdyby se tu metylalkohol objevil, tak budeme aspoň vědět, z jakého zdroje pochází," uvedl muž, který zamířil do Plzně právě kvůli alkoholové analýze a výlet spojil s nakupováním.

Službu ocenila i další důchodkyně z Plzně. "Když jsem viděla na Zdravotním ústavu v Plzni cedulku, že tam dělají rozbory, tak jsem se tam byla zeptat. Jenže řekli, že rozbor stojí 350 korun, což je pro mě hodně. Tak mě nasměrovali do Prahy do státní zkušebny, která je někde poblíž vinohradské nemocnice. Tam rozbory provádějí také zdarma. Ale mezitím jsem se dověděla o akci univerzity, takže jsem do Prahy nemusela," vyprávěla žena, která prý nakupuje lahve alkoholu podle toho, jak se jí líbí a ne podle značky a potom je někomu daruje. "Tak jsem si řekla, přece neotrávím syna," dodala důchodkyně.