Členové klubu KVH Tommy&Yankee Plzeň připravují v rámci oslav osvobození Plzně jedno ze stanovišť americké armády. (na snímku Stanislav Bečvář) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Plzni vyrostly vojenské kempy, Slavnosti svobody mohou začít

  • 8
V Plzni začínají v pátek čtyřdenní Slavnosti svobody. Program nabídne kolonu vojenských historických vozidel, setkání s válečnými veterány i oblíbené autentické military campy v centru města. Do Plzně se sjíždějí i veteráni, dnes se s nimi setkal i hokejista Martin Straka.

Military campy byly k vidění už ve čtvrtek v centru Plzně, vyrostly celkem na třech místech. Prvním je Proluka pod náměstím republiky, kde je historický kemp americké armády z druhé světové války.

Druhý kemp je tradičně před Peklem, kde je současná americká armáda, a třetí místo je v parku za Plazou, kde je hned šest kempů. 

"Snažili jsme se, aby kempy byly letos zase o něco lepší a zajímavější než v letech předchozích. Novinkou letošního kempu za Plazou je velká RC modelářská show, tedy vysílačkou řízené modely," konstatuje Michal Kindl, který stejně jako v minulých letech i při letošních Slavnostech žije v jednom z historických kempů v parku za plzeňskou Plazou.

V pátek se v tomto kempu mohou lidé těšit na ukázku spíše civilnějších vozidel, v sobotu budou k vidění vojenské modely, včetně tankových bitev. V neděli se předvedou modely vojenských letadel. Jedním z funkčních exponátů bude třímetrová helikoptéra.

"Neustále se snažíme vymyslet, jak kempy vylepšovat. Všechno děláme skutečně jen proto, že to k Plzni patří a baví nás to," konstatuje Kindl.

S veterány se sešel Straka

Když v květnu 1945 dorazil Earl Ingram s 2. pěší divizí do Plzně, symbolem těchto bojovníků byla výšivka s hlavou indiána na uniformách. Úplně stejný znak měli na dresech plzeňští hokejisté, když před necelými dvěma týdny poprvé vyhráli titul mistrů republiky.

Šéf plzeňských hokejistů Martin Straka proto ve čtvrtek večer nemohl chybět na tradiční uzavřené party s válečnými veterány v penzionu u Jiřího Lavičky, u něhož řada osvoboditelů při plzeňských oslavách tradičně bydlí. Válečníkům je 90 i více let.

"Je to nádhera, něco fantastického, i s ohledem na to, kolik jim je let. Když jsem teď krátce mluvil s Earlem, měl znak indiána na krku. Nikdo z nich zatím ještě netuší, že jim sem dovezeme i pohár. Doufám, že všichni budou spokojení. Každým okamžikem by trofej měli přivézt," řekl Martin Straka, když před penzionem čekal, až auto vezoucí pohár přijede.

Veteráni kapitána novodobých plzeňských indiánů s pohárem přivítali bouřlivým potleskem a společně se pak pod trofejí fotografovali na památku