Malého luňáka „cestovatele“ okroužkovali ornitologové spolu s jeho sourozencem...

Malého luňáka „cestovatele“ okroužkovali ornitologové spolu s jeho sourozencem v obci Doly na Tachovsku letos 1. června. | foto: DESOP Plzeň

Luňáka z Tachovska zachytila kamera na krmelišti supů v severní Itálii

  • 0
Až do severní Itálie doletěl luňák červený, kterého na jaře jako dvoutýdenní mládě okroužkovali ornitologové na Tachovsku. Urazil bezmála 800 kilometrů a v oblasti Toskánska zvané Grosetto ho zachytila kamera, která monitoruje krmeliště supů. I český luňák si tady pochutnal na kousku masa.

Luňáka, který doletěl z Čech až do Itálie, okroužkovali ornitologové spolu s dalším mládětem na hnízdě u obce Doly na Tachovsku v první červnový den. Tehdy mu byly dva týdny.

„Má klasický hliníkový ornitologický kroužek a také speciální plastový kroužek M7. A právě díky dobře viditelnému plastovému odečítacímu kroužku byl tento jedinec opakovaně kamerou odečten 26. října 2014 na krmelišti supů v Itálii. Od svého rodného hnízda do Itálie urazil asi 780 kilometrů,“ sdělil plzeňský ornitolog a šéf záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Doplnil, že luňák se v Itálii objevil 148 dní poté, co kroužky dostal a ornitologům udělal velkou radost.

Ornitologové odebrali i vzorek na analýzu DNA

„Jsme rádi, že máme první zprávu o pohybu ‚našich‘ mláďat. Jsme rádi, že je to zároveň zpráva o tom, že luňák žije, že se někde nespálil na drátech elektrického vedení, že nebyl otráven, střelen či sražen autem. Jsme rádi, že je to právě ‚náš‘ luňák a že mu v Itálii chutná,“ uvedl Makoň.

Skupina plzeňských ornitologů podle jeho slov letos okroužkovala a označila čtrnáct mláďat luňáka červeného a dvě mláďata luňáka hnědého. Celkem její členové zkontrolovali šest hnízd. Kromě kroužkování odebírali u mláďat ještě i vzorek na DNA analýzu.

„Všechna data jsme pak předávali organizátorům projektu, který se zabývá výzkumem a barevným značením luňáků, i do Kroužkovací stanice Národního muzea Praha,“ podotkl Makoň.