Rekonstrukce Staré synagogy v Plzni z roku 1857. Na snímku restaurátorka Petra...

Rekonstrukce Staré synagogy v Plzni z roku 1857. Na snímku restaurátorka Petra Navrátilová z Prahy. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Opravená Stará synagoga bude mít i židovské hodiny, co jdou pozpátku

  • 7
Stará židovská synagoga, která je tak trochu "schovaná" ve vnitrobloku mezi Smetanovými sady a Americkou třídou v Plzni, bude opět otevřena pro veřejnost. Objekt nyní prochází rekonstrukcí za desítky milionů korun a od jara příštího roku bude kromě mší i dějištěm kulturních akcí, výstav a koncertů.

"Myslím, že Stará synagoga se bude využívat mnohem více než ta Velká. Například prostředí pro modlitbu v ní bude komornější," sdělila předsedkyně Židovské obce v Plzni Eva Štixová s tím, že se objekt stane i dějištěm kulturních akcí, koncertů a výstavy.

Stavaři a restaurátoři se při práci řídí historickými dokumenty a snaží se zachovat zcela původní podobu této památky. Například strop synagogy je sestavený z dochovaných dřevěných kazet.

"Architekti, památkáři a restaurátoři, kteří se podílejí na opravách synagogy, odvádějí úctyhodnou práci, kterou jsem ohromena," říká Štixová.

Rekonstrukce je ale v časovém skluzu. "Oficiálně jsme chtěli synagogu otevřít v říjnu, jelikož se ale nestíhá, budeme muset její slavnostní otevření přesunout až na květen 2014, kdy se konají oslavy osvobození," uvedla Štixová.

Stará synagoga byla vybudována v letech 1857 až 1859 ve dvoře Smetanových sadů. Osud synagogy byl značně vrtkavý. Po 2. světové válce zde bylo skladiště. Od 90. let 20. století hostila koncerty a výstavy. 

Díky pořádání kulturních akcí se Židovské obci v Plzni podařilo nashromáždit finance, které z větší části pokryly její první rekonstrukci v roce 2001. V této době se opravoval svatostánek, tedy místo v němž se ukrývá židovské desatero Tóra.

Na průčelí hlavního vchodu synagogy se budou vyjímat židovské hodiny, které chodí pozpátku. Hebrejské hodiny mají převrácený ciferník, takže jejich ručičky jdou proti směru.

Spolu se synagogou byl zrekonstruován i dům Šámese. Šámes znamená v překladu sluha a má na starosti chod a správu synagogy. Pracovník, který tuto pozici zastává, musí být Žid. Jeho dům se nachází hned vedle synagogy a obě budovy jsou navzájem propojeny. 

Synagoga je navržena tak, že modlitební prostor je přímo před svatostánkem a také v patře. Důvodem tohoto rozložení je židovská tradice, která udává, že ženy a muži se mají modlit odděleně.