Ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian a sopranistka Eva Urbanová.

Ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian a sopranistka Eva Urbanová. | foto: Divadlo J. K. Tyla

Operní diva Eva Urbanová v Plzni začínala, nyní je čestnou členkou Divadla J. K. Tyla

  • 0
Sopranistka světového jména Eva Urbanová je od neděle čestnou členkou Divadla J. K. Tyla v Plzni. Ocenění jí předal ředitel divadla Jan Burian u příležitosti 145. výročí stálé české divadelní scény v Plzni.

"Když jsem v Plzni zpívala svoji první roli - Cizí kněžnu v Dvořákově Čert a Káče, nevěděla jsem ani pořádně, jak se jde na jeviště. Tehdy jsem dělala rockovou muziku a v Plzni jsem si odbývala svoje začátky. Díky vynikajícím kolegům a dirigentům, kteří mi pomáhali, mám na toto divadlo krásné vzpomínky. Velice ráda vzpomínám na krásnou spolupráci s panem dirigentem Bohumírem Liškou i s panem dirigentem Ivanem Paříkem," říkala s úsměvem v neděli večer na jevišti Velkého divadla v Plzni sopranistka světového jména, Eva Urbanová.

Od nedělního večera, na němž udílel ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian u příležitosti 145. výročí stálé české divadelní scény v Plzni ocenění významným uměleckým osobnostem, je tato sopranistka, ověnčená vavříny z našich i prestižních zahraničních scén, čestnou členkou Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Prvním čestným členem byl Karel Burian v roce 1913, o tři roky později získal čestné členství Vendelín Budil a v roce 1918 Ema Destinnová.

"Velice si vážím toho, že jsem se zařadila po bok takovým osobnostem," říkala potěšeně Eva Urbanová. Pěvkyně je v pořadí šestou osobností, která čestné členství získala po roce 1990.

"K udílení jsme se vrátili v roce 1997, kdy se čestnými členy stali Miroslav Horníček a Jiřina Steimarová," připomněl Jan Burian, který spolu s primátorem Plzně Pavlem Rödlem cenu Evě Urbanové předával.

Zleva primátor města Plzně Pavel  Rödl, Eva Urbanová a dirigent Ivan Pařík.

Zleva primátor města Plzně Pavel Rödl, Eva Urbanová a dirigent Ivan Pařík.

A právě zmiňovaný dirigent Ivan Pařík, který nyní již pátou sezonu působí jako šéfdirigent plzeňské opery, si v neděli odnesl Cenu Vendelína Budila za mimořádný umělecký přínos v oblasti opery. "Ačkoliv jsem působil v Plzni s časovými odstupy, vždy jsem se sem rád vracel. Cítím se v Plzni jako doma," říkal s úsměvem šéfdirigent.

S hudbou je spjat i druhý držitel Ceny Vendelína Budila - legendární tanečník plzeňského baletu Jiří Žalud, který ji získal za mimořádný umělecký přínos v oblasti baletu. Žaludovi (oceněnému za celoživotní mistrovství v roce 2003 Cenou Thálie) stále tleská publikum v inscenacích plzeňského divadla.

Že je vzorem pro mladé tanečníky a mimořádnou osobností pro všechny umělce spjaté s plzeňským divadlem, bylo zřejmé nejen při předávání cen, ale i při neformálním setkání někdejších i současných divadelníků. To následovalo po ukončení slavnostního představení Shakespearovy tragédie Romeo a Julie.

A právě plzeňské činohře patřila třetí Cena Vendelína Budila. Z rukou ředitele Jana Buriana ji s pohnutím převzala dramaturgyně činohry Marie Caltová, která v Plzni působí již od roku 1968.

A Cenu ředitele Divadla J. K. Tyla za mimořádný umělecký výkon si tentokrát odnesl zástupce souboru muzikálu a operety, oblíbený Bronislav Kotiš za roli Billyho Flynna v inscenaci muzikálu Chicago.

Současní i někdejší členové Divadla, významné umělecké osobnosti spjaté s Plzeňskou hudební scénou, v neděli oceňovali i výstavy, které jsou nyní v prostorách Velkého divadla.