VIDEO: Lékaři operovali žlučník novým 3D přístrojem v přímém přenosu

  • 1
Chirurgové Fakultní nemocnice v Plzni ve středu představili novou 3D techniku, která usnadní operace střev, kýl nebo jaterních nádorů. Novináři a další zájemci je mohli sledovat přímo při laparoskopické operaci žlučníku. Zákrok totiž kamery přenášely na dvě obrazovky v aule nemocnice.

Speciální 3D přístroj Einstein Vision, jehož součástí jsou i 3D brýle pro operatéry, získala Chirurgická klinika Fakultní nemocnice v Plzni jako první pracoviště v kraji na začátku roku. Ve středu zdejší lékaři provedli už devátou operaci s tímto přístrojem. Zákrok, při němž byl pacientovi ve věku přes 40 let odebrán žlučník plný kamenů, vedl chirurg Petr Novák.

Operaci sledovali novináři před dvěma velkými obrazovkami. Na jedné byl vidět zvětšený vnitřek břišní dutiny s kmitajícími laparoskopickými nástroji a na druhé byli vidět lékaři s nasazenými černými 3D brýlemi na operačním sále, přenos komentoval přednosta kliniky Vladislav Třeška.

Operaci pacienta podle něj předcházely tři žlučníkové koliky způsobené žlučníkovými kameny. I ty nakonec diváci operace viděli. „Kluci, ukažte nám ještě kameny,“ vyzval Třeška své kolegy.

V ruce jednoho z chirurgů se vzápětí objevil igelitový sáček, v němž bylo asi dvacet kamenů o velikosti jednoho centimetru. Žlučník je přitom orgán ve tvaru okurky v délce kolem sedmi centimetrů.

Přístroj, díky kterému mohou lékaři operovat i trojrozměrnou metodou, pořídila klinika ze sponzorských prostředků.

„Hlavní výhoda je, že se orientujete přímo v prostoru a nesledujete obraz pouze dvourozměrný. Technika 3D je pro operatéra nesmírně výhodná, urychluje vlastní výkon, a tím velmi zvýhodňuje pacienta, protože ten se pak rychleji uzdravuje,“ vysvětlil uznávaný chirurg Třeška, který nakonec své kolegy pochválil. Uvedl, že operace byla provedena bezchybně.

Pacient by podle něj měl být do tří dnů doma a jeho nový život už bude bez kolik. „Po této operaci nemusí držet ani žádnou dietu,“ poznamenal Třeška.

Novou 3D techniku budou chirurgové používat hlavně při operacích střev, konečníku, tlustého střeva, kýl, ale také při operacích jater včetně rakovinných nádorů.