Generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela na konci loňského roku vysvětloval novinářům zdražení tepla.

Generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela na konci loňského roku vysvětloval novinářům zdražení tepla. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Spalovna ušetří desetitisíce tun uhlí, brání stavbu šéf plzeňské teplárny

  • 1
Městská firma Plzeňská teplárenská od ledna 2013 o patnáct procent zdražila teplo. "Cena odráží náklady, které do ní musí výrobce promítnout," hájil zdražení generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Plzeňská teplárenská zásobuje v krajské metropoli teplem více než 40 tisíc bytů, obyvatel domu v cihlovém bytě o velikosti 3+1 po zvýšení cen ročně zaplatí za vytápění zhruba o 1 800 korun víc.

Čtenáři se zajímali především o spalovnu odpadu za dvě miliardy korun, kterou chce plzeňská teplárna stavět v Chotíkově. Zastupitelé města záměr schválili 24. ledna. Zařízení má jít do provozu od ledna 2016.

Odpovědi Tomáše Drápely si přečtěte zde

Jeden ze čtenářů se ptal Drápely na to, jaké byly výhrady občanských iniciativ proti výstavbě spalovny Chotíkov. Mezi výtkami se podle něj objevila například neekonomičnost projektu. "My jsme se snažili od samého počátku s veřejností úzce komunikovat. Myslím, že valnou většinu lidí jsme přesvědčili. To je taky vidět na účasti při různých veřejných projednáváních. Bylo jasné, že se prostě nepodaří přesvědčit všechny," připustil v odpovědi Drápela.

Teplárna se podle něj snaží nahradit co možná nejvíce uhlí alternativními palivy. "Tedy nejenom biomasou, ale i odpadem. Plný provoz budoucí spalovny by měl v budoucnu nahradit cca 80 tisíc tun uhlí ročně. V letním období pak počítáme s provozem spalovny a našeho 'zeleného' bloku," napsal Drápela čtenářům.

Studie budoucí spalovny odpadu, která ma vyrůst v Chotíkově u Plzně

Doplnil, že spalovna v budoucnu ušetří peníze. "Je jasné, že dříve nebo později se skládkovat prostě nevyplatí. My budeme spalovat rozhodně laciněji, než se bude skládkovat," uvedl.

Jeden ze čtenářů si postěžoval, že spalovna bude stát na návětrné straně města Plzně. "Podle větrné růžice, kterou nám dodal ČHMÚ, převážná část větrů jde na obec Příšov. Nikoliv na Plzeň," sdělil Tomáš Drápela. Připustil, že provoz spalovny nebude úplně bez jakýchkoliv dopadů. "My jen tvrdíme, že budeme výrazně plnit všechny emisní limity," napsal Drápela.

Podle něj je třeba brát v úvahu, že se díky spalovně podaří ušetřit velké množství uhlí. "Vezmeme-li toto v potaz z globálního, tedy plzeňského pohledu, pak to bude opravdu přínosem pro zlepšení celkového prostředí v okolí města," míní Tomáš Drápela. Připomněl také, že uhlí bude ubývat. "S tím poroste jeho cena."

Ředitel Plzeňské teplárenské reagoval také na otázky kolem působení Romana Jurečka, jednoho z nejvlivnějších politiků ODS v kraji, v čele představenstva teplárny. Odmítl je komentovat s odůvodněním, že představenstvo i dozorčí rada jsou sestaveny na základě rozhodnutí valné hromady. Jurečko bývá často kritizovaný za to, že příliš propojuje politiku s podnikáním.

,