Pádlování i woodball. Plzeňský olympijský park láká na padesátku sportů

  • 1
Stovky lidí se v sobotu střídaly uvnitř plzeňského olympijském parku u řeky Mže. Kromě přímých přenosů z olympiády v Rio de Janeiru si návštěvníci mohou až do jejího skončení v jedenácti sportovních zónách vyzkoušet přes padesát tradičních i netradičních sportů.

Olympijský park Plzeň město připravilo ve spolupráci se sportovními kluby v areálu bývalého plzeňského výstaviště za obchodním centrem Plaza u řeky Mže. Aktivní zde v sobotu byly hlavně děti. Některé sem rodiče přivedli, aby pro ně vybrali vhodný druh sportu.

Živo bylo třeba v gymnastickém koutku, kde nechybělo náčiní jako koza, švédská bedna, žíněnky. „Děti jsou většinou šikovné, některé děti ve věku kolem šesti let přijdou a bez problémů přeskočí kozu, předvedou brilantní hvězdu. Chodí sem hlavně menší děti. Je hezké sledovat, jak už v útlém věku mají ke sportu vztah,“ uvedla instruktorka Lucie Baranová, atletka, která studuje Sportovní gymnázium v Plzni.

Kotrmelec či skok z bedny předvedla i sedmiletá Lucinka, která se svěřila, že se chce přihlásit na gymnastiku a na místě redaktorce MF DNES ukázala bezchybný rozštěp.

Frontu lidé stáli v zóně, kde si mohli vyzkoušet tréninkové prostředky jako dřevěné šlapadlo, trojkolovou koloběžku trrike, chůdy nebo jednoduché náčiní, které si každý může doma bez problémů vyrobit - dřevěné špalíky na chození opatřené šňůrkami.

„Šlapadlo, které je možné koupit třeba v plastovém provedení za částku kolem tisíce korun, je vhodné k trénování rovnováhy, výhodou je, že musí být zpevněné celé tělo. Vypadá to jednoduše, ale jen na první pohled,“ popsala instruktorka Jana Baštářová z plzeňské pobočky České asociace Sport pro všechny.

A měla pravdu, většinu lidí museli na dřevěném šlapadle instruktoři držet, aby neupadli. „Když se to lidé naučí, je to zábava i makačka,“ doplnila Baštářová.

Budoucí boxer, vzpěrač, nebo běžec?

Největší zájem byl o zábavnější formu koloběžky - trikke. „Funguje na principu lyžování, lyžaři na ní mohou trénovat obloučky, asociace jich několik koupila hlavně kvůli zpestření cvičebních hodin sportovců,“ popsala Baštářová.

K vidění byly původem švédské hry vhodné do parku jako cube nebo woodball inspirovaný golfem, kde se trénuje například přesnost při házení či odpalování. „Ve Švédsku tyto hry hrají skupinky lidí v parcích. V Česku se na veřejných prostranstvích hraje hodně pétanque,“ přiblížila Baštářová.

Redaktorka MF DNES na vlastní kůži vyzkoušela chůzi na chůdách, na kterých dvacet let nestála. „Je vidět, že jste to už zkoušela, ale chtělo by to trénovat,“ poradil instruktor.

Frontu stáli hlavně malí zájemci na box, kde si v rukavicích a ochranné helmě zkoušeli s trenérem základní údery. Šanci dostali i budoucí vzpěrači, pro které byla připravená obří molitanová činka, budoucí běžci zase skákali přes molitanové překážky, skokanům do výšky nahradila přeskokovou tyčku guma.