Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

V okrajových částech Plzně začali občanům pomáhat okrskoví strážníci

  • 0
Plzeňská radnice se po sedmi letech vrací k projektu, jehož smyslem je, aby každý občan měl „svého“ strážníka. Tito policisté se budou po většinu služby pohybovat v ulicích a parcích mezi lidmi.

„Město je nyní rozdělené na třicet okrsků, v současné době jsou okrskoví strážníci ve třinácti z nich. Zaměřili jsme se na okrajové části města,“ řekl šéf magistrátního odboru bezpečnosti Aleš Průša.

Velitel Městské policie Plzeň Karel Mach uvedl, že na takzvané okrskáře vybírají nejzkušenější strážníky. „Sami se přihlásili do projektu. Chceme, aby občané přesně věděli, kdo je jejich strážníkem, na koho se obrátit, s kým řešit problémy,“ prohlásil Mach.

Městská policie Plzeň

  • V současné době má Městská policie Plzeň 280 strážníků a do konce letošního roku se snad podaří do služby zařadit chybějících pět lidí. Pak bude stav po letech zcela naplněn.
  • Nyní už musí mít každý ze strážníků minimálně maturitu. Téměř čtyřicet déle sloužících si ji dodělávalo v posledních šesti letech, aby i nadále splňovali podmínky pro službu. Čtrnáct lidí odešlo, protože si maturitu nedodělalo. Každý měl možnost studovat po dobu šestiletého přechodného období.

Jejich osmihodinová pracovní doba bude takzvaná klouzavá, v terénu se mají pohybovat mezi šestou hodinou ráno a šestou hodinou v podvečer. V noci a o víkendech budou jejich práci přebírat strážníci v běžné službě.

Koncepci okrskářů měl Karel Mach ve své strategii, s níž se před rokem přihlásil do výběrového řízení na pozici velitele strážníků.

Okrskáři mají být podle primátora Martina Zrzaveckého jakousi spojkou mezi občany, strážníky, státními policisty, starosty i orgány města. Budou detailně znát problémová místa ve svých rajonech, na která se zaměří. Budou hlásit i poškození laviček nebo dalšího veřejného vybavení v městských obvodech.

Okrskáři dostanou mobily

V příštím roce chce město okrskáři obsadit i zbývajících 17 lokalit. Nejsložitější to budou mít podle odborníků na největším sídlišti Severní Předměstí, kde na malém prostoru žije velké množství lidí.

Okrskáři z řad strážníků jsou v daných lokalitách v kontaktu i se státními policisty. „I Policie ČR má své okrskáře, ti ale kvůli práci nemohou být ve všech případech blízko občanovi,“ uvedl plzeňský policejní ředitel Michal Krejbich. Podobné projekty podle něj zvyšují pocity bezpečí mezi lidmi.

Před sedmi lety, kdy v Plzni podobný projekt vznikal poprvé, bylo město rozdělené dokonce do šedesáti malých oblastí. Kromě strážníka, včetně spojení na jeho mobilní telefon, měl každý obyvatel dané oblasti znát i svého policistu a starostu. Projekt Bezpečné město se ale nepodařilo dotáhnout do konce.

Na současném portálu Bezpečná Plzeň jsou v mapách zaznamenány jednotlivé okrsky včetně adres a telefonních spojení na služebny policie a strážníků, jméno starosty a spojení na úřad městského obvodu. Kontakty přímo na strážníky - okrskáře tam nejsou. „Mobilní telefony jim koupíme,“ řekl primátor Zrzavecký.

Město odhaduje, že obsazení zatím ještě volných 17 okrsků by stálo kolem devíti milionů korun ročně. „V roce 2015 byla dotace města strážníkům 160 milionů, letos 180 a v návrhu na příští rok je navýšení o dalších 10 až 11 milionů korun,“ uvedl primátor.

Podle něj se tyto peníze vrací, protože spolupráce Policie České republiky a strážníků vede k poklesu kriminality v Plzni.

,