Jiří Šneberger, ODS

Jiří Šneberger, ODS | foto: MF DNES

ODS se postarala o svého exsenátora: dohlédne na ropovod i plzeňskou MHD

  • 13
Politické strany, pokud chtějí, se umějí dobře postarat o své lidi, kteří po neúspěchu ve volbách ztratili funkce. Dokládá to příklad někdejšího plzeňského primátora a místopředsedy Senátu Jiřího Šnebergera. Poté, co se mu nepodařilo obhájit křeslo v horní komoře, dostal místo v dozorčí radě státní firmy MERO i v plzeňských dopravních podnicích.

Do dozorčí rady státní společnosti MERO (mezinárodní ropovody) byli jmenováni hned dva plzeňští politici. Kromě šéfa plzeňské ODS Jiřího Šnebergera také Martin Zrzavecký z ČSSD. Obě tyto strany spolu nyní na plzeňské radnici společně vládnou. 

Odborník na zdravotnictví i dopravu

Václav Šlajs

Dalším případem bývalého člena parlamentu z Plzeňského kraje, který po odchodu z vysoké politiky dostal funkce ve vedení významných veřejných společností, je exposlanec Václav Šlajs z ČSSD.

Poté, co neuspěl v parlamentních volbách, získal nejprve křeslo v dozorčí radě Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, který ovládá ČSSD. Minulý týden se koalice ODS a ČSSD na plzeňské radnici rozhodla Šlajse posadit i do čela představenstva dopravních podniků.

Nová funkce zřejmě přišla více vhod Jiřímu Šnebergerovi, protože po odchodu ze Senátu zatím nemá funkci, které by se věnoval na plný úvazek (více čtěte zde).

Jak se k místu v dozorčí radě společnosti dostal? Jiří Šneberger nechtěl potvrdit domněnku, že mu funkci zařídil premiér Nečas. "Nevím, jestli mi to domluvil. Zavolali mi z ministerstva financí. Oznámili mi jen, že mě pan ministr Kalousek jmenoval do funkce člena dozorčí rady společnosti MERO," uvedl Jiří Šneberger.

Tvrdil, že mu zástupce ministerstva sdělil, že na něho úředníci týden sháněli telefonní číslo. To je celkem zábavné, protože Šneberger byl do podzimu místopředsedou Senátu a dosud je ve výkonné radě ODS.

Šéf plzeňské ODS tvrdí, že mu funkce nenahradí zaměstnání na plný úvazek. Kromě toho ovšem Šneberger obsadí také funkci místopředsedy představenstva dopravních podniků v Plzni. Jen tam si vydělá měsíčně 13 200 korun.

Jiří Šneberger po odchodu ze Senátu uvažoval, že by mohl pracovat pro Úřad vlády. To nevyšlo. Nyní tvrdí, že se s největší pravděpodobností bude živit jako osoba samostatně výdělečně činná, a připustil, že by se pak mohl věnovat například poradenství.