ODS má nyní v Plzni necelou tisícovku členů, v roce 2008 jich byl téměř dvojnásobek. Ilustrační snímek

ODS má nyní v Plzni necelou tisícovku členů, v roce 2008 jich byl téměř dvojnásobek. Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

Plzeňská ODS ztratila za pět let asi polovinu členů

  • 3
Občanským demokratům v Plzeňském kraji ubyla za poslední rok přibližně čtvrtina lidí. Největší podíl na tom mají dvě plzeňská místní sdružení Lochotín a Malesice s vazbou na kdysi mocného člena strany podnikatele Petra Štrunce, který loni ODS opustil.

Regionální manažer Michal Šašek prohlásil, že po sečtení lidí, kteří zaplatili členské příspěvky, strana v kraji zatím eviduje zhruba 1 700 členů. "To je přibližně o 450 lidí méně než loni," uvedl Michal Šašek.

Manažer připustil, že někteří členové po debaklu občanských demokratů v loňských volbách do Sněmovny očekávali ještě výrazně dramatičtější odliv.

Úbytek členů v regionu trvá už několik roků. Nejvíc jich bylo v letech 2008 až 2009 - téměř tři tisíce. Největší roční úbytek zhruba 360 lidí se týká Plzně, kde se před lety počet občanských demokratů blížil až ke dvěma tisícovkám. Dnes je jich odhadem polovina.

"V současné době evidujeme zhruba 930 členů, což přibližně odpovídá stavu v roce 2005. Po něm to stoupalo v průměru o tři stovky za rok až do roku 2008, kdy jsme měli 1891 členů. Od té doby počet klesá," uvedl předseda plzeňské ODS Jiří Šneberger.

U jednotlivých sdružení ODS v Plzni představují poslední roční úbytky zpravidla 10 až 15 procent.

Dramatický pokles ale zaznamenaly organizace Plzeň-Lochotín, kde je zatím evidováno 41 lidí. To by znamenalo úbytek 135 členů. Sdružení Plzeň-Malesice má nyní v evidenci 29 členů, což je pokles o 49 lidí.

Jiří Šneberger potvrdil, že obě organizace měly v minulosti silnou vazbu na známého plzeňského podnikatele Petra Štrunce, který z ODS odešel loni (rozhovor s Petrem Štruncem čtěte zde).

Štrunc byl dlouhodobě spojován s účelovými nábory lidí do ODS kvůli posílení vlivu. Letos navíc stranu i sdružení na Lochotíně opustili místostarostové Lochotína Jiří Uhlík a Vladimír Tichý. Ti byli vždy považováni za "lidi Petra Štrunce".

"Myslím, že ten, kdo chtěl odejít, už odešel, a uvidíme, jaké nás čekají časy. Úbytek nemusí být vždy na škodu. Počty ještě mohou klesat, ale na druhou stranu se mohou i vrátit lidé, kteří například nebyli spokojeni s tím, jak to fungovalo dříve," konstatoval Michal Šašek.

Sdružení Plzeň-Skvrňany má největší vliv na ÚMO Plzeň 3

Jak moc byla z hlediska počtu členů výjimečná plzeňská ODS, naznačuje srovnání s ČSSD. Socialisté v Plzni podle krajského šéfa ČSSD Milana Chovance mají necelé čtyři stovky členů a v kraji jich je celkem přibližně 1 250.

V plzeňské ODS se podstatný zlom ve vývoji členské základny odehrál v roce 1998, kdy se konaly komunální volby. Tehdy počet straníků rychle vyletěl ze dvou stovek na tři.

Petr Štrunc později řekl, že na přání bývalého primátora Miroslava Kalouse provedl účelový nábor desítek lidí do sdružení Plzeň-střed, které bylo později zrušeno.

Od konce devadesátých let pak počet občanských demokratů v Plzni rychle rostl až do roku 2008. Vlivové skupiny se přitom předháněly v nabírání lidí, aby si upevnily postavení na radnicích nebo ve vedení městských společností.

Dnes je nejpočetnější a tudíž nevlivnější organizací ve městě sdružení Plzeň-Skvrňany, kde je evidováno přes 210 členů. Toto sdružení má největší vliv na radnici centrální části Plzně.