V minulosti zaznívaly výtky, že výběr kandidátů příliš ovlivňuje Roman Jurečko z plzeňské ODS. Tato éra zřejmě skončila.

V minulosti zaznívaly výtky, že výběr kandidátů příliš ovlivňuje Roman Jurečko z plzeňské ODS. Tato éra zřejmě skončila. | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Nový systém výběru členů na krajské sněmy omezil vliv plzeňské ODS

  • 1
Vedení ODS v Plzeňském kraji schválilo nový systém výběru členů strany, kteří se budou účastnit regionálních sněmů. Ty volí regionální vedení nebo určují podobu kandidátek pro krajské či sněmovní volby. Novinka posílí vliv venkovských sdružení strany a naopak zmenší vliv početné plzeňské ODS.

Dosud byl klíč pro výběr lidí na regionální sněmy dán hlavně počtem členů v oblastních (okresních) organizacích. V důsledku toho měli při hlasování značnou převahu zástupci plzeňské ODS a ti mohli o kandidátkách a krajském vedení rozhodnout v podstatě sami.

V minulosti si někteří členové například stěžovali na to, že výběr kandidátů příliš ovlivňuje Roman Jurečko z plzeňské ODS. Tato éra zřejmě skončila.

Nyní bude pro zastoupení oblastí v regionálním sněmu rozhodující počet voličů v daném území i to, jaké výsledky tam ODS měla ve volbách. V praxi to bude znamenat, že ze zhruba stovky lidí na regionálním sněmu jich bude z plzeňské ODS už jen zhruba třetina.

Ústup od systému, kdy byl důležitý počet členů v oblastních sdruženích, potlačuje i význam účelových náborů členů, které se zejména v plzeňské ODS v minulosti odehrávaly.

V Plzni nyní strana eviduje zhruba 1300 lidí a ve zbývajících oblastech kraje přibližně 850 členů.

Předseda ODS v Plzni Jiří Šneberger přiznává, že se mu změna nezamlouvá. "Samozřejmě se mi nelíbí, když vliv naší organizace klesá, ale například předseda ODS na Tachovsku bude určitě spokojen," prohlásil Šneberger.

Je přesvědčen, že pro jeho sdružení je to změna k horšímu a tvrdí, že není jisté, že nový systém je správný a že straně prospěje. "To se teprve v budoucnu ukáže," sdělil Šneberger.

Nynější krajský šéf ODS Vladislav Vilímec na druhé straně pokládá změnu systému za významnou a prospěšnou záležitost. Řekl, že se dlouhodobě ukazovalo, že majoritní vliv plzeňské ODS na regionální stranické úrovni nebyl úplně pozitivní.

"K vnitrostranické demokracii určitě nepřispívá, pokud má jedna oblast na regionálním sněmu 60 procent delegátů a když tedy na rozhodnutí jedné oblasti záleží, jak bude složena kandidátka," konstatoval Vilímec.

Ten věří, že nový systém povede k většímu zapojení venkovských oblastí do politiky ODS.

Novinka se projeví už v dubnu při volbě krajského předsedy

Vilímec také tvrdí, že je nejvyšší čas změnit ve straně některé stereotypy z minulosti. Upozorňuje, že zástupci venkovských organizací ODS mohli mít dosud pocit, že jsou jejich hlasy a názory zbytečné.

"Myslím, že to teď může odstartovat větší aktivitu v jednotlivých oblastech. Nový systém jen zdůrazňuje, že hlavním smyslem politické strany je získat voliče," sdělil Vilímec.

První příležitostí, kdy se novinka projeví, bude v dubnu volba nového předsedy krajského sdružení ODS. Po odchodu Jiřího Pospíšila ze strany byl funkcí do rozhodnutí sněmu prověřen Vladislav Vilímec.

Do voleb krajského šéfa občanských demokratů se chystá právě Vilímec nominovaný ODS na Domažlicku nebo předseda ODS v okrese Plzeň-sever Pavel Karpíšek. O kandidatuře uvažuje i primátor Plzně Martin Baxa.